програмні хвилі global game jam 2017

Центральноукраїнський національний
технічний університет

Українська English


Програмні хвилі Global Game Jam 2017

Другий рік поспіль у нашому обласному центрі в приміщенні льотної академії Національного авіаційного університету проходив Всеукраїнський етап міжнародного конкурсу зі створення комп’ютерних ігор Global Game Jam. Для участі у конкурсі зареєструвалось більше 130 програмістів із восьми регіонів України, серед яких також були представники кафедри програмування та захисту інформації ЦНТУ.

Загалом, цього року всесвітній 48-годинний хакатон Global Game Jam проходив на 702 локаціях в 95 країнах світу, до проекту приєдналось більше 36000 учасників, які створили більше 7000 ігор. Як зазначають організатори, в 2017 році конкурс Global Game Jam став найбільш масовим та найбільш масштабним за дев’ять років його існування.

Популярність Global Game Jam один із членів журі українського регіонального етапу конкурсу, викладач кафедри програмування та захисту інформації Центральноукраїнського національного технічного університету Олександр Дрєєв пов’язує із особливою атмосферою творчості та свободи, що панує під час хакатону.

До речі, частина «Jam» в назві конкурсу походить від англійського словосполучення «jam session», яке означає явище, коли декілька музикантів збираються разом та грають без підготовки, дуже часто імпровізують.

«Коли група музикантів збирається із інструментами одночасно, в одному місці пограти або для себе, або для публіки, це ні в кого не викликає здивування, – говорить Олександр Дрєєв. – Програмування – це також свого роду мистецтво, тому що навіть просту програмку можна написати різними стилями, різними способами, відповідно, навіть програмісти із однаковими знаннями пишуть програми абсолютно по-різному. Коли програмісти виконують роботу згідно технічного завдання замовника, там, як правило, існують певні обмеження і програмісти змушені писати лише те, що вимагає замовник, інколи, навіть, пересилюючи себе. Під час хакатонів, подібних до Global Game Jam, програмісти мають повну свободу для імпровізації та творчості. Тому для програмістів цей конкурс – чудовий спосіб гарно провести час».

Всесвітній конкурс Global Game Jam тривав із 17.00 п’ятниці по 17.00 неділі, відповідно до часового поясу кожної із регіональних локації. Команди учасників формуються безпосередньо на хакатоні після його початку та видачі завдання. Минулого року над розробкою ігор працювали дві команди із студентами КНТУ у складі (дві та чотири особи, відповідно), цього разу представники нашого навчального закладу об’єдналися в одну велику команду, яка згодом стала між-університетською. До складу цієї збірної команди – розробника конкурсної гри «Propaganda Waves», увійшли доцент, аспірант та студенти кафедри програмування та захисту інформації Центральноукраїнського національного технічного університету, а також студентка Кіровоградського державного педагогічного університету: Єлизавета Мелешко, Віталій Хох, Орина Старкіна, Сергій Охотний, Владислав Овчаренко, Богдан Клименко, Юрій Коваленко, Юлія Кошарова.

Теми гри визначають організатори Global Game Jam та переказують цю тему кожній із регіональних локацій таким чином, що учасники окремого етапу конкурсу дізналися про тему о 17.00 п’ятниці за місцевим часом. Тема цьогорічного хакатону «Waves» (в перекладі з англійської це слово має декілька значень: хвилі, коливання, розмахування руками тощо). Далі учасники мають 48 годин на створення гри за мотивами зазначеної теми, використовуючи інструментарій, який вони вважатимуть за необхідне. Тобто, як вже загадувалось, програмісти мають повну свободу дій.

За дві години до завершення регіонального етапу Global Game Jam, судді по черзі обходять робочі місця команд та випробовують їхні ігри. Після того, як сплине час, відведений на розробку, представники команд презентують проекти усьому складу журі.

Що характерно, регламентом міжнародного конкурсу Global Game Jam не передбачаються які-небудь призові місця, але організатори регіональних етапів мають право запровадити процедуру визначення та нагородження переможців місцевого «джему». При оцінюванні ігор українського етапу Global Game Jam члени журі, – 30 осіб, три з них – іноземці, – виставляли бали семи іграм, чиї розробки справили на них найбільше враження. Так було визначено команди, які, за версією журі, впоралися із завданням найкраще. (Для довідки: 32 команди надали 29 ігор, приблизно третина з яких взагалі не отримала кваліфікаційні бали).

На думку одного із членів журі Global Game Jam в Україні, викладача кафедри програмування та захисту інформації ЦНТУ Олександра Дрєєва, гра «Propaganda Waves» залишила враження незавершеності. «Гра була задумана занадто складною, – вважає Олександр Дрєєв, – основні елементи гри були готові для презентації, але не все вдалось зробити остаточно. Особисто мені було все зрозуміло, що хотіли сказати розробники, мені їхня ідея гри сподобалась, тому я включив гру «Propaganda Waves» до власного переліку призерів, але решта журі була іншої думки. Зрештою, переможцем було визнано команду, яка створила дуже просту і веселу гру. Ті команди, які хотіли вразити жури складною грою, напевне, промахнулися».

Проте, хакатон Global Game Jam якраз і відомий тим, що тут, як і на Олімпійських Іграх, головне не перемога – а участь, участь у синхронному глобальному проекті разом із десятками тисяч таких самих програмістів із майже сотні кран світу.

Окремо журі відзначило індивідуальним призом студентку другого курсу кафедри програмування та захисту інформації ЦНТУ Орину Старкіну за її власну розробку на конкурсі, гру для Android-пристроїв «Сatch the wave». Крім цього, студент третього курсу кафедри ПЗІ Дмитро Демченко посів третє місце конкурсу у складі розробників призової гри «Plop».

До речі, цього року на Global Game Jam в Україні, разом із дорослими програмістами, «змагалися» і школярі – вихованці Кіровоградської Малої академії наук учнівської молоді. Одну із чотирьох шкільних команд очолював Олександр Дрєєв, науковий керівник секцій інформатики та технологій програмування МАНУМ.

З поглядом представника команди гри «Propaganda Waves», доцента кафедри програмування та захисту інформації Єлизавети Мелешко на конкурс Global Game Jam в Україні можна ознайомитися на сайті кафедри ПЗІ.

Сюжет «ТСН.Ранок» каналу «1+1» на тему Global Game Jam в Україні можна переглянути за посиланням.

Підготував Олександр Виноградов

Фото Миколи Якименка 


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії: (0522) 55-93-13, 39-04-67
Телефон університетської довідкової служби: (0522) 55-92-66
© 2018 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.