леонід фільштейн. назавжди в пам’яті, навіки в історії

Центральноукраїнський національний
технічний університет

Українська English


Леонід Фільштейн. Назавжди в пам’яті, навіки в історії

Із великим сумом повідомляємо, що вчора, 19 серпня, на 93-му році пішов із життя видатний вчений та викладач, один з батьків-засновників економічної науки Кіровоградщини, Почесний громадянин міста Кропивницький, ветеран Великої Вітчизняної війни, професор кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Центральноукраїнського національного технічного університету, людина-легенда Леонід Михайлович Фільштейн.

Леонід Фільштейн працював у нашому навчальному закладі з 1975-го року. Викладачем університету Леонід Михайлович відзначив свій 90-річний ювілей. Продовжував працювати на кафедрі й взагалі не збирався лишати улюблену справу свого життя, свій колектив, своїх учнів, своїх студентів. Навіть за декілька днів до раптової смерті Леонід Михайлович готувався до початку нового навчального року…

Леонід Михайлович Фільштейн народився 10 червня 1926 року в смт. Устинівка Кіровоградської області.

Навесні 1941 року Леонід Фільштейн закінчив вісім класів школи в Кіровограді та подав документи до військового училища, до якого юнака не взяли за віком, а потім почалася війна.

«Батька викликали до військкомату та відправили до Ленінграда, – згадував про ті часи Леонід Михайлович, – а на початку серпня ми з мамою залишили Кіровоград разом із нашими солдатами, що відступали на схід. Зрештою ми опинилися в Саратовській області. Там я пішов до школи, одразу закінчив курси трактористів і до весни 1942 року вже працював на машинно-тракторній станції. Восени я склав вступні іспити до технікуму шляхів сполучення в Саратові, але саме в цей час наші війська почали звільняти Україну і ми з товаришами, які теж приїхали до евакуації з України, пішли до Саратовського військкомату та записалися на фронт добровольцями. Через деякий час ми всі опинилися в Харкові у складі піхотної дивізії вже після того, як місто звільнили від німців. Далі наша дивізія з боями пройшла всю Україну…»

Леонід Фільштейн воював у складі кулеметного батальйону (помічник командира кулеметного взводу), попередньо закінчивши 27-му фронтову школу відмінних стрільців снайперської підготовки. У боях на території Молдавії був поранений та отримав контузію. Після лікування у шпиталі повернувся до своєї військової частини, в складі якої прослужив до 1946 року.

Невдовзі після звільнення з лав армії Леонід Фільштейн потупив на заочне відділення Одеського кредитно-економічного інституту, в 1947-63 роках працював у банківських та фінансових організаціях Кіровограда та області. Був старшим ревізором обласного управління Ощадного банку СРСР, працював у міському фінансовому відділі, заступником голови Компаніївського району. У 1963 році Леонід Фільштейн очолив Придніпровське відділення науково-дослідного інституту праці Держкомпраці СРСР. Працюючи в НДІ праці, в 1965 році захистив кандидатську дисертацію в Московській фінансової академії.

Розповідь про життєвий шлях Леоніда Михайловича Фільштейна – в його інтерв’ю «Вечірній газеті» в червні 2016 року з нагоди 90-річчя.

В 1975 році Леонід Михайлович Фільштейн був переведений на роботу до Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування (зараз – Центральноукраїнський національний технічний університет) з метою підготовки фахівців-економістів.

У Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування Леонід Михайлович завідував кафедрою економіки та організації виробництва (1975-87 рр.). В середині 1980-х Леонід Фільштейн разом зі своїми учнями організував створення в інституті першої випускаючої економічної кафедри – кафедри бухгалтерського обліку, аналізу та контролю, яка почала свою роботу влітку 1986 року. Через декілька років навколо кафедри бухгалтерського обліку, аналізу та контролю було започатковано інші економічні кафедри інституту та створено перший в навчальному закладі економічний факультет, який Леонід Михайлович очолював з 1987 по 2003 роки.

У 1992 році при економічному факультеті КІСМ було вперше відкрито аспірантуру за економічною спеціальністю, а в 1996 році – докторантуру. Також при навчальному закладі було створено спеціалізовану вчену раду із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук (1994 рік). Леонід Михайлович Фільштейн був першим головою цієї спеціалізованої вченої ради.

З 1987 року по 2012 рік Леонід Михайлович Фільштейн завідував кафедрою економіки праці та менеджменту. В різні роки викладав дисципліни: «Теорія фінансів, грошей та кредиту», «Аналіз господарської діяльності», «Економіка та організація виробництва», «Економіка праці», «Менеджмент організацій», «Основи наукової діяльності менеджерів», «Методологія та методи адміністративного менеджменту» тощо.

Останнім часом Леонід Михайлович працював професором кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Центральноукраїнського національного технічного університету.

Протягом свого життя Леонід Михайлович Фільштейн підготував 30 кандидатів економічних наук, шестеро з яких згодом захистили докторські дисертації. Є автором більше 350 наукових праць, в тому числі дев’яти монографій та дев’яти підручників. Під його керівництвом виконано більше 40 науково-дослідних робіт. Леонід Фільштейн також був відповідальним редактором наукового збірника ЦНТУ з економічних наук.

Леонід Михайлович Фільштейн має почесні звання «Залужений працівник народної освіти України», «Відмінник народної освіти України», був нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України «За особливі заслуги перед українським народом», Почесною грамотою Уряду України.

В 2016 році Леоніду Фільштейну було присуджено звання «Почесний громадянин» міста Кропивницький.

Серед нагород Леоніда Михайловича – 5 орденів та більше 15 медалей, у тому числі, військовий Орден «За мужність».

За значні досягнення в галузі економічної науки Леонід Фільштейн був відзначений головною нагородою Академії економічних наук України – Золотою медаллю імені М.І. Туган-Барановського.

Ректорат Центральноукраїнського національного технічного університету, Вчена рада ЦНТУ, професорсько-викладацький склад навчального закладу висловлюють співчуття родині та близьким Леоніда Михайловича Фільштейна.

Прощання із Леонідом Михайловичем відбудеться у середу, 22 серпня 2018 року в 10.00 у холі Центральноукраїнського національного технічного університету.


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії: (0522) 55-93-13, 39-04-67
Телефон університетської довідкової служби: (0522) 55-92-66
© 2018 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.