як отримати гранти від євросоюзу для малого та середнього бізнесу: рекомендації й приклади

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Як отримати гранти від Євросоюзу для малого та середнього бізнесу: рекомендації й приклади

В ЦНТУ на базі Національного контактного пункту програми ЄС «Горизонт 2020» за напрямом «Малі та середні підприємства» відбувся інформаційний день «Можливості та виклики проектної діяльності для розвитку малого та середнього бізнесу регіону» за участі підприємців та науковців Кіровоградщини та спікерів із Кропивницького і Києва.

Контактний пункт рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» за тематичним напрямом «Малі та середні підприємства» (SMEs, Small and medium-sized enterprises) в Центральноукраїнському національному технічному університеті було відкрито восени 2016 року. На початку поточного року наказом Міністерства освіти і науки України контактному пункту в ЦНТУ (який до того був регіональним контактним пунктом) надано статус Національного.

«Горизонт 2020» – це восьма рамкова програма Європейського Союзу, яка об’єднала всі існуючі програми ЄС з фінансування досліджень та інновацій. Загальний бюджет програми «Горизонт 2020» динамічний, тому що залежить від поточного ВВП країн-донорів. Орієнтовно, в 2014-2020 роках цей бюджет становитиме майже 85 млрд. євро. Таким чином, програма «Горизонт 2020» є найбільшим грантовим фондом у світі.

Рамкова програма «Горизонт 2020» сконцентрована на досягненні трьох головних завдань: зробити Європу привабливим місцем для науковців; сприяти розвитку інноваційності та конкурентоспроможності європейської промисловості і бізнесу; за допомогою науки вирішувати найбільш гострі питання сучасного європейського суспільства.

Загальна програма «Горизонт 2020» поділяється на окремих 13 напрямків. Один з них – напрям «Малі та середні підприємства» (квота фінансування напряму SMEs дорівнює 4% від загального бюджету програми). Даний напрям передбачає участь малих та середніх підприємств у науково-дослідних та інноваційних проектах. Тобто малі та середні підприємства країн ЄС, а також інших асоційованих держав, у тому числі – України, можуть отримувати гранти на реалізацію своїх передових ідей.

Як саме підприємцю подати заявку на отримання гранту і якими бувають результати участі бізнесу в програмі «Горизонт 2020» напряму SMEs – це головні теми інформаційного дня «Можливості та виклики проектної діяльності для розвитку малого та середнього бізнесу регіону», організованого Національним контактним пунктом програми ЄС «Горизонт 2020» за напрямом «Малі та середні підприємства» на базі Центральноукраїнського національного технічного університету.

Партнерами заходу також виступили Департамент економічного розвитку і торгівлі Кіровоградської обласної державної адміністрації, Центр інформаційної підтримки бізнесу Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати.

Учасників інформаційного дня привітав проректор із наукової роботи Центральноукраїнського національного технічного університету, професор Олександр Левченко. «Наш університет постійно бере участь в програмах, які сприяють якості соціально-економічного розвитку нашого регіону та розвитку підприємництва, – зауважив Олександр Миколайович. – Ми виступили співзасновниками Агенції регіонального розвитку, науковці ЦНТУ регулярно надають рекомендації щодо розробки програм соціально-економічного розвитку Кіровоградської області. В умовах фінансування бізнесу в Україні, саме такі програми, як «Горизонт 2020», саме такі пункти, як контактний пункт в ЦНТУ «Малі за середні підприємства» є досить корисними. Вони допомагають бізнесу вигравати гранти Європейського Союзу».

«Будь-яка інформація про можливості співпраці із закордонними країнами приносить користь бізнесу, – вважає директор департаменту економічного розвитку і торгівлі Кіровоградської облдержадміністрації Ніна Рахуба. – Підтримка бізнесу, створення сприятливого клімату для розвитку підприємництва і зовнішньоекономічної діяльності знаходиться серед пріоритетів діяльності обласної державної адміністрації. Для цього вживаються різні заходи. Віднедавна працює Центральноукраїнський інвестиційний портал, де подано інформацію про можливості, ресурси та інвестиційні програми Кіровоградської області. Зараз працюємо над інформаційним проектом «Інвестиційні пропозиції Кіровоградської області», який має розповсюджуватись посольствами України за кордоном. Також ОДА працює над розширенням інфраструктури підприємництва в нашому регіоні. В області діють фонди підтримки підприємництва (інформацію про них ви можете знайти на сайті «Кіровоградщина бізнесова»), наприкінці минулого року була створена Агенція регіонального розвитку тощо. Зараз існує чимало можливостей в отриманні грантових коштів з країн ЄС (програма «Горизонт 2020» є одним з таких інструментів), але, в то й же час, бізнес має проблеми із написанням бізнес-проектів та відповідності проектів вимогам, які висувають донори. Тому виникає необхідність в таких організаціях, які поширюватимуть інформацію та сприятимуть підготовці інвестиційних проектів».

Бізнес кола Кіровоградщини дійсно мають потребу в консультаційних (консалтингових) послугах. Про це говорить віце-президент Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати Олег Хмуренко. За даними регіональної торгово-промислової палати, на Кіровоградщині частка малого і середнього бізнесу складає 99% від усього підприємництва, а анкетування підприємців виявило значний дефіцит знань і освітніх заходів саме для бізнесу. З метою заповнити цю прогалину на базі ТПП за підтримки Європейського Банку реконструкції та розвитку було створено консалтинговий проект «Європа бізнес», який спрямовано на проведення тренінгів, заходів, семінарів та залучення українських підприємств (малого і середнього бізнесу) до участі в міжнародних виставках.

Керівник Національного контактного пункту програми ЄС «Горизонт 2020» за напрямом «Малі та середні підприємства», доцент Центральноукраїнського національного технічного університету Тетяна Котенко розповіла про типові питання, з якими звертаються представники бізнесу до контактного центру.

«По-перше, це страх зробити щось не так при написанні власного проекту, або неправильне розуміння умов участі в грантових програмах, – говорить Тетяна Котенко. – Програма «Горизонт 2020» не така проста, як інколи сприймається підприємцями, але вона є дуже потужною з огляду можливостей бізнесу знайти вихід на ринки країн ЄС. Зрозумійте, інвестор сам не шукатиме вас в Україні, ви повинні інформувати про себе, про свій бізнес. Треба подавати заявки, брати участь у грантах – без цього свого майбутнього споживача послуг або товару ви не знайдете. Хочу одразу зазначити, що це справа не одного дня і навіть не одного тижня. Але якщо ви маєте таку потребу представити свій бізнес за межами України – звертайтеся до нашого контактного пункту. Усі консультативні послуги для бізнесу є безкоштовними».

В рамках інформаційного дня «Можливості та виклики проектної діяльності для розвитку малого та середнього бізнесу регіону» представник консорціуму EEN-Ukraine (EEN, Enterprise Europe Network – Європейська Мережа Підприємництва) Оксана Будник (Київ) розповіла про можливості програми EEN для підтримки бізнесу.

Україна приєдналась до EEN у рамках програми Європейської підтримки малого та середнього бізнесу (COSME), яка сприяє конкурентоспроможності та інноваційному шляху розвитку представників малого та середнього бізнесу, інноваційних організацій та університетів. Наразі EEN-Ukraine пропонує повний спектр інформаційних послуг для підприємців, малих і середніх підприємств, а також для науково-дослідних і конструкторських організацій. За допомогою системи EEN-Ukraine підприємці можуть знайти необхідні продукти, технології або знання для розвитку бізнесу, а також знайти бізнес-партнерів або партнерів для науково-дослідних проектів в Європі.

Менеджер з розвитку бізнесу консалтингової компанії Civitta (Київ) Тарас Думенко детально розповів про особливості функціонування напряму «Малі та середні підприємства» програми «Горизонт 2020».

За словами Тараса Думенко, за ті три роки, коли Україна долучилась до програми фінансування досліджень та інновацій Європейського союзу «Горизонт 2020», за інструментом SMEs отримали фінансування вісім українських підприємств малого та середнього бізнесу. Шість з них – клієнти консалтингової компанії Civitta. Всі ці кейси – приклади успішних проектів українських підприємців було розглянуто в практичному блоці інформаційного дня «Можливості та виклики проектної діяльності для розвитку малого та середнього бізнесу регіону».

Як розповів Тарас Думенко, в напряму «Малі та середні підприємства» програми «Горизонт 2020» фінансуються лише інноваційні компанії та інноваційні ідеї, причому інноваційні з точки зору стартап індустрії.

Фінансування SMEs поділяється на три фази. Фаза І (тривалість 6 місяців) – грант у сумі 50 тисяч євро на техніко-економічне обґрунтування ідеї, яке має дати оцінку перспективам впровадження проекту. Результатом першої фази має стати готовий бізнес-план проекту.

Фаза ІІ (тривалість 1-2 роки) – сума фінансування 500 тисяч…2,5 мільйони євро, спрямовані на розробку прототипів продукту або технологій, випробування, сертифікацію пілотні інноваційні дослідження тощо.

Фаза ІІІ стає доступною лише компаніям, які пройшли одну з попередніх фаз. Фаза ІІІ означає комерціалізацію проекту – підтримку з боку Європейського Союзу процедури виходу на ринки країн ЄС.

За словами представника консалтингової компанії Civitta, для того, щоб претендувати на успіх в інструменті «Малі та середні підприємства» програми «Горизонт 2020», українська компанія має відповідати трьом базовим критеріям. Перше: мати дійсно інноваційну ідею, інноваційність якої носить глобальний характер, тобто має бути цікава за межами України. Друге: мати доведений попит свого проекту на ринку. Третє: мати професійну команду.

Також Тарас Думенко показав з чого складається заявка на участь в напрямі «Малі та середні підприємства» програми «Горизонт 2020» та пояснив на прикладах, на що саме потрібно звернути особливу увагу.

Важливий момент, на якому зупинився представник консалтингової компанії Civitta – необмежена кількість спроб подачі заявок на участь в програмі «Горизонт 2020». Не вийшло виграти грант – завжди є шанс спробувати ще раз. Не зараз, так потім. Оскільки вже відомо, що по завершенні «Горизонту 2020» в Європейському Союзі почне діяти наступна рамкова програма фінансування досліджень та інновацій Horizon Europe (2021-2027).

Фотоальбом заходу можна переглянуть на сторінках ЦНТУ в соціальних мережах.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.