виставка «єлисаветградський зодчий яків паученко»

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Виставка «Єлисаветградський зодчий Яків Паученко»

Готуючись до відзначення 90-річного ювілею Центральноукраїнського національного технічного університету, музей історії ЦНТУ та бібліотека навчального закладу, за сприяння Кропивницького художньо-меморіального музею О.О. Осмьоркіна, відкрили в читальній залі бібліотеки тематичну виставку «Єлисаветградський зодчий Яків Паученко».

Як відомо, архітектор Яків Паученко належить до числа видатних особистостей, які навчались у Єлисаветградському земському реальному училищі, відкритому у нашому місті в 1870 році. Також серед цих видатних особистостей художники Олександр Осмьоркін, Петро Покаржевський; актори Микола Садовський, Панас Саксаганський (Тобілевич), Гнат Юра; композитор і диригент Кароль Шимановський, поет Євген Маланюк, письменник Юрій Яновський, громадській діяч, меценат Євген Чикаленко.

Першу художню освіту Яків Васильович Паученко отримав у вечірніх рисувальних класах при Єлисаветградському земському реальному училищі в академіка портретного живопису, фундатора цих художніх класів Петра Олександровича Крестоносцева.

Для довідки: Центральноукраїнський національний технічний університет веде свій родовід від Кіровоградського вечірнього відділення Харківського політехнічного інституту, яке працювало в приміщенні Кіровоградського машинобудівного технікуму. В цій самій будівлі свого часу знаходився Зінов'євський інститут сільськогосподарського машинобудування, створений на базі Єлисаветградського земського реального училища – найпершого технічного навчального закладу нашого краю.

Як згадував Петро Крестоносцев, «подібного навчального закладу в провінційних містах Росії не існує», маючи на увазі не лише рівень викладання та комплектацію наочності в об'ємі двох перших класів Академії мистецтв, але й можливість безкоштовного навчання для представників будь-якого соціального статусу населення.

Якову Васильовичу Паученку судилося стати одним з тих зодчих, які створили неповторний модерновий архітектурний ансамбль історичного центру міста Єлисаветграда. За його проектами було збудовано лікарню Червоного Хреста Св. Анни (міська лікарня № 2), лікувальні Гольденберга (міська лікарня № 3), Вайсенберга (обласне управління охорони здоров'я), Мейтуса (дитяча музична школа № 1 ім. Нейгауза), Міжнародний кредитний банк (вул. Дворцова, 17), Гостинний двір (приміщення обласного управління СБУ), театр «Ілюзія» (школа мистецтв), а також численні приватні будинки. Всього понад 20 зафіксованих об'єктів, і це – лише за 48 років життя…

За допомогою виставки «Єлисаветградський зодчий Яків Паученко» студенти ЦНТУ мають можливість більше дізнатися про творчій доробок нашого видатного земляка.

Доцент кафедри економічної теорії, маркетингу та економічної кібернетики ЦНТУ Юрій Бондарчук


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.