вступ-2016: підсумки

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Вступ-2016: підсумки

Цьогорічна вступна кампанія до вищих навчальних закладів стала неабияким випробуванням нервової системи для абітурієнтів та їхніх батьків, а також для працівників приймальних комісій ВНЗ. Проте, всупереч побоюванням стосовно результатів вступної кампанії, Кіровоградський національний технічний університет залучив стільки ж студентів, як і минулого року: 1414 осіб.

Чи не щороку Міністерство освіти і науки України вносить зміни до технології зарахування абітурієнтів до вищих навчальних закладів, особливо, на місця державного замовлення. Одна із ключових відмінностей вступної кампанії 2016 року від попередніх – відсутність хвиль зарахування та єдиний всеукраїнський конкурс за окремими спеціальностями (раніше в кожному ВНЗ існували, фактично, окремі конкурси за спеціальностями). Такі нововведення призвели до того, що багато абітурієнтів із «середніми» балами сертифікатів ЗНО не поступили до жодного університету на денну форму навчання за кошти державного бюджету.

На думку керівника центру довузівської підготовки КНТУ, професора Миколи Петренко, основна складність вступної кампанії цього року полягала у повній непередбачуваності, непрогнозованості роботи механізму розподілу абітурієнтів між вищими навчальними закладами від системи Єдиної Державної Електронної Бази Освіти (ЄДЕБО), внаслідок чого абітурієнти втратили простір для маневру при виборі місця навчання та спеціальності навчання. Помилки чи легковажність при виборі пріоритетів під час подачі заяви про вступ до ЄДЕБО могли мати фатальні наслідки при розподілі місць держзамовлення без можливості виправити ситуацію.

«Цьогорічна система розподілу держзамовлення не зовсім враховує бажання абітурієнта вчитися у відповідному ВНЗ, – вважає Микола Петренко. – Раніше зарахування до вищих навчальних закладів на денну форму навчання за державним замовленням здійснювалось у три хвилі, після кожної хвилі абітурієнти бачили, чи проходять вони до списку рекомендованих і визначалися, коли і куди їм слід подавати оригінали документів. У деяких випадках абітурієнти навіть після першої хвилі рекомендації до зарахування вже бачили, що вони проходять по конкурсу, і далі ні вони, ні їхні батьки могли не хвилюватися щодо результатів вступної кампанії. Зараз програма ЄДЕБО автоматично, в одну хвилю, розподіляє абітурієнтів по ВНЗ згідно їхнього конкурсного балу та номерів пріоритетів в заяві на вступ, причому ані абітурієнти, ані університети до останнього не знають, хто і куди поступить.

Цього року було вперше застосовано нову методологію розподілу держбюджетних місць між навчальними закладами – через всеукраїнський конкурс за окремими спеціальностями. Усіх абітурієнтів, хто подав документи на однакову спеціальність за однаковим пріоритетом, через систему ЄДЕБО зведено до одного рейтингового списку за спаданням суми конкурсного балу від максимального до мінімального для цієї спеціальності. Відповідно, якщо держзамовлення за цією спеціальністю складає, умовно, 1000 місць, то будуть зараховані перші 1000 абітурієнтів зі всеукраїнського списку. Зараховані до тих ВНЗ, до яких вони подавали документи (але кожен окремий ВНЗ не може набрати студентів більше, ніж максимальний обсяг його держзамовлення: 125% від минулорічного). Решта абітурієнтів, якщо вони подавали заяви на інші спеціальності, беруть участь в аналогічному конкурсі держбюджетних місць за спеціальностями інших пріоритетів, або ж можуть поступати на будь-яку іншу спеціальність за контрактом.

Але виявилось, що технологія зарахування на підставі загальноукраїнського рейтингового списку значно підвищує прохідний конкурсний бал, що ставить в нерівні умови доступу до вищої освіти, зокрема, випускників міських та сільських шкіл.

У минулі роки прохідний бал на ту чи іншу спеціальність формувався із врахуванням кількості заяв на цю спеціальність та конкурсного балу абітурієнтів в межах одного вищого навчального закладу. Тобто, прохідні бали однієї окремої спеціальності в різних університетах були різними. І не пройшовши за конкурсом до одного ВНЗ, можна було поступити до іншого, де прохідний бал нижче.

У випадку, коли система ЄДЕБО формує всеукраїнський список абітурієнтів за окремими спеціальностями, прохідний бал визначається верхньою частиною списку – де апріорі знаходяться абітурієнти з найбільшою сумою конкурсних балів, – тому цей прохідний бал, по-перше, вище рівня, характерного для минулорічних вступних кампаній; по-друге, однаковий для усіх ВНЗ, як для найбільш великих українських університетів, так і для регіональних університетів.

Таким чином, цього року виникла парадоксальна ситуація. Наш університет отримав чимало місць державного замовлення за деякими економічними напрямами – такої кількості раніше ніколи не було! – проте серед наших абітурієнтів лише лічені особи подолали високий загальноукраїнський прохідний бал на економічні спеціальності.

Специфіка цьогорічної вступної кампанії полягала у тому, що місця держзамовлення надавалися тим абітурієнтам, хто має найвищі конкурсні бали. Проте, вочевидь, не мали високі бали випускники сільських шкіл, школярі із районів, або звичайних міських шкіл (без поглибленого, новаторського навчання), або діти, чиї батьки не мають змоги оплатити послуги репетиторів. Зазвичай, приблизно 55% абітурієнтів КНТУ становлять діти з-поза меж обласного центру, багато абітурієнтів до нас поступають із сільської місцевості. За такою системою вступу до ВНЗ вони знаходяться в нерівних умовах із випускниками шкіл міста, мають мало шансів отримати бюджетне місце і змушені йти на контракт».

Логічно, що цього року збільшилась доля абітурієнтів Кіровоградського національного технічного університету, які поступили на контрактну, денну форму навчання: майже 44% проти 25-35% у минулі роки.

Зараховано на перший курс денної форми навчання за кошти держбюджету на базі повної загальної середньої освіти 100 осіб (минулого року – 150), обсяг затвердженого системою ЄДЕБО державного замовлення становив 118 місць проти заявки університету 252 місця. (Для довідки: невикористану квоту місць держзамовлення планується надати пільговикам: дітям військовослужбовців, хто загинув або помер в результаті поранення в АТО.) На контрактну форму навчання прийнято 182 випускника 11-х класів загальноосвітніх шкіл. У цілому набір на перший курс на базі повної загальної середньої освіти склав 282 особи (минулого року – 287).

На базі ОКР «Молодший спеціаліст» до КНТУ зараховано 424 особи (261 на бюджетні місця і 163 – за контрактом), минулого року – 480 осіб.

Набір на ОКР «Спеціаліст» – до речі, це останній у новітній історії України набір на «спеціалістів» – становив 328 студента (267 держбюджетних місць та 61 за контрактом, минулого року – усього 267); до магістратури КНТУ цього літа зараховано 382 бакалаври (160 – на державні місця і 222 «контрактники», минулого року – 380 осіб).

Таким чином, загальний набір до Кіровоградського національного технічного університету 2016 року на денну форму навчання склав 1414 студентів, точнісінько стільки ж, як і торік. На заочну форму навчання зараховано 371 студент (минулого року – 329).

Таким чином, вступна кампанія, хоча проходила важко і нервово, принесла результати не гірші, ніж минулого року.

На початку нового навчального року, під час наради в Міністерстві освіти и науки України з ректорами ВНЗ щодо попередніх підсумків вступної кампанії 2016 року, було визнано проблеми в роботі системи «Освіта всім», за допомогою якої абітурієнти подавали документи на вступ до ВНЗ. Також керівництво МОН планує створити робочу групу, яка розроблятиме проект Умов прийому до ВНЗ у 2017 році із урахуванням необхідності виправлення ключових недоліків, виявлених під час вступної кампанії-2016 (зокрема, відповідність державного замовлення реальним потребам української економіки, та пов’язані із новою системою розподілу держзамовлення перспективи розвитку регіональної освіти і підготовка кадрів за фундаментальними спеціальностями). До складу групи увійдуть ректори та представники університетів України різних профілів.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.