міфи та реалії радіаційного стану кіровоградщини

Центральноукраїнський національний
технічний університет

Українська English


Міфи та реалії радіаційного стану Кіровоградщини

Професор кафедри загального землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету, доктор біологічних наук Федір Топольний у співавторстві з доцентом кафедри географії та геоекології Центральноукраїнського державного педагогічного університету Ольгою Гелеверою написали книгу з промовистою назвою «Життя в краю підвищеної радіації». За словами Федора Топольного, створити саме таку книгу змусили страхітливі міфи про радіаційний стан Кіровоградщини.

Презентація книги проходила в Орхуському центрі екологічної інформації Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського.

До цієї проблематики, згадує професор Федір Топольний, доля почала його готувати ще 55 року тому. «В армії я два роки служив на ракетно-ядерному полігоні Капустин Яр, – розповідає Федір Топольний, – а перед тим мене рік навчали, що таке ядерна зброя, до яких негативних наслідків призводить вибух ядерної зброї, та як людині уберегтися від того негативу. Мені пощастило, що в рік мого прибуття на полігон було підписано договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, тому під «грибок» я не потрапляв, але був добре ознайомлений з негативними наслідками ядерного вибуху. Коли доля привела мене на Кіровоградщину, я побачив, що тут широко обговорюються питання впливу радіації від уранового виробництва. І почав вивчати це питання. Чим зумовлений радіаційний стан Кіровоградщини? Які види радіації впливають найбільше?.. Років вісім тому в цій же залі була презентована книжка «Екологічна безпека уранового виробництва», яку написали фахівці, що безпосередньо працюють з ураном. Книга написана технічною мовою для фахівців, тому я подумав, чому б не написати на цю тему щось популярне для пересічного читача?»

В книзі «Життя в краю підвищеної радіації» розповідається про природні та штучні джерела опромінення, про радон, про шляхи надходження радіонуклідів до організму людини, про стани здоров’я мешканців Кіровоградщини та клімат нашого регіону. Книга розрахована на фахівців у галузі екології, медицини та інших спеціальностей природничого спрямування, а також усіх хто цікавиться екологічними проблемами і природою нашого краю.

Як зазначають автори книги «Життя в краю підвищеної радіації», кожен регіон має свої, притаманні лише йому, особливості. Інколи ці особливості можуть ускладнювати умови проживання людей.

Ще сто років тому про радіацію знало лише вузьке коло дослідників-фізиків, коли були отримані рентгенівські промені й показано можливість використання їх у медицині. Широкі маси людства про радіацію дізналися не від вчених, а від наслідків бомбардування Хіросіми та Нагасакі атомними бомбами у серпні 1945 року. У силу новизни проблеми і секретності робіт, пов'язаних з ядерними технологіями, не лише широкі маси населення, а й вузькі фахівці не в повній мірі розуміли складності та небезпеки для людей можливих наслідків цих робіт, у випадку відхилення від нормативних вимог.

У наш час, у період більшої відкритості, питання радіаційної безпеки населення широко використовують різні політичні сили, проте зовсім мало інформації про суть проблеми. Зокрема в краю, де видобувають уранову руду, дуже популярною є думка про надзвичайну шкідливість цього виробництва для довкілля та для здоров'я проживаючого там населення. Саме цим чинником пояснюють підвищений, порівняно з іншими областями, рівень онкозахворюваності у нашому краю. Чомусь радіаційний фон у 14 мікрорентген на годину вважають підвищеним і цим обумовлюють зниження екологічної привабливості місцевості. За кількістю населення область уже перетнула мільйонний рубіж у бік зменшення. Місто Кропивницький хронічно займає останнє місце за темпами житлового будівництва серед обласних центрів України… Можливо, ніякого негативу видобуток уранової руди на здоров'я населення краю не створює і підвищений рівень онкологічної захворюваності у цій місцевості зумовлений іншими чинниками?

Автори сподіваються, що книга «Життя в краю підвищеної радіації» допоможе людям, навіть без спеціальної освітньої підготовки, зрозуміти суть проблеми, зумовленої радіацією, дізнатись про небезпеку, яку несе це явище і в який спосіб можна зменшити негативні наслідки від надмірного радіаційного навантаження на довкілля та людину.

Книга «Життя в краю підвищеної радіації» схвалена до друку Вченою радою Центральноукраїнського національного технічного університету. Тираж надруковано за фінансової підтримки обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії: (0522) 55-93-13, 39-04-67
Телефон університетської довідкової служби: (0522) 55-92-66
© 2018 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.