захисти дипломних проектів у дистанційному режимі: плюси, мінуси та враження

Центральноукраїнський національний
технічний університет

Українська English


Захисти дипломних проектів у дистанційному режимі: плюси, мінуси та враження

Як ви вже знаєте, під час карантину було заборонено відвідування закладів освіти здобувачами освіти й зібрання значної кількості людей. Тому освітній процес в ЦНТУ повністю перейшов у дистанційний режим, всі наукові конференції весни проходили дистанційно. Захисти дипломних проектів магістрів також не стали виключенням. Як же відбувались он-лайн захисти на різних кафедрах університету?

Але спочатку треба відзначити, що наш університет вже має певний досвід дистанційного захисту магістерських кваліфікаційних робіт. Точніше, на половину дистанційного. В середині червня 2017 року в ЦНТУ відбувся захист першої магістерської роботи, виконаної в рамках проекту «подвійних дипломів» за спеціальністю «Облік та аудит» між Центральноукраїнським національним технічним університетом та польським Університетом Економіки у місті Бидгощ (Wyzsza Szkola Gospodarki). Сам захист проходив в режимі відео-конференції із польським університетом, представники Університету Економіки у місті Бидгощ задавали питання через «Скайп», а члени екзаменаційної комісії від нашого університету безпосередньо знаходились в аудиторії разом із магістранткою.

Під час карантину захисти магістерських проектів проходили повністю дистанційно: члени екзаменаційної комісії та здобувачі освіти перебували у різних місцях (хто у робочому кабінеті, хто в аудиторії, хто вдома). Магістранти доповідали про свою роботу через окремий чат системи відео-конференції, до якого приєднувались члени екзаменаційної комісії. Креслення, діаграми, графіки, схеми демонструвались на екрани пристроїв учасників захисту у вигляді презентацій.

На фото вище наведені приклади чатів захисту магістерських проектів 2020 року на кафедрі експлуатації та ремонту машин факультету будівництва та транспорту ЦНТУ.

Якоїсь значної різниці в технічних питаннях захисту очного або дистанційного майже немає, вважає завідуючий кафедрою автоматизації виробничих процесів ЦНТУ, професор Сергій Осадчий.

«У нас на кафедрі ми вже роки чотири практикуємо мультимедійні захисти, – розповідає професор Сергій Осадчий. – Магістрант сам вирішує, або він буде роздруковувати схеми на аркушах паперу, або підготує презентацію та під час захисту використовуватиме проектор та екран. Крім цього, матеріали презентації, що буде представлена на захисті, попередньо роздруковувались та роздавались членам екзаменаційної комісії. Зараз замість того, щоб роздруковувати та роздавати матеріали, їх розсилали поштою в електронному вигляді. Захист проходив у режимі відео-конференції, там видно людину, яка захищає проект, видно презентацію, видно інших членів екзаменаційної комісії. Кожен дивиться презентацію та ставить свої питання. Загалом, сама процедура захисту нічим не відрізняється. Для представників підприємств, які входять до складу екзаменаційних комісій, дистанційний формат навіть зручніший, їм не треба їхати до університету, а можна підключитися до захисту зі свого службового кабінету».

Випускник 2020 року магістратури кафедри автоматизації виробничих процесів ЦНТУ Арсен Сімонян свій магістерський дипломний проект захищав дистанційно, а бакалаврський два роки тому – у звичайному режимі. Отже, може порівняти обидва захисти.

«Хвилювання присутнє не залежно від виду захисту, – розповідає Арсен Сімонян. – Ти готуєшся до захисту й хочеш продемонструвати найкращий результат. Тому хвилюєшся. Основна відмінність, як на мене, полягає у тому, що при звичайному захисті ти знаходишся поруч із одногрупниками, ви спілкуєтесь, обговорюєте, як проходять захисти. В аудиторії панує спільна енергетика, ти нею заряджаєшся й тобі начебто простіше захищатися, ти відчуваєш підтримку з боку однокурсників. А це також відіграє свою роль. Але в іншому захисти майже не відрізняються. Зробити презентацію – можливо як при дистанційному захисті, так й при звичайному, зробити доповідь – можливо, розповісти про свою дипломну роботу – можливо, відповісти на питання – можливо. Все реалізуємо. При цьому можна перебувати вдома. (Це навіть простіше для тих студентів, кому психологічно важко виступати перед аудиторією.) Так, в наш час технології дозволяють навчатися дистанційно, захищати диплом дистанційно, працювати дистанційно, але все ж таки, коли ти захищаєш диплом разом із одногрупниками, то отримуєш зовсім інші емоції».

На фото наведені приклади чатів захисту магістерських проектів 2020 року на кафедрі фінансів, банківської справи та страхування факультету обліку та фінансів.

Дистанційному захисту все ж бракує вражень та спілкування, вважає завкафедрою економіки та підприємництва ЦНТУ, професор Марина Семикіна: «Важливі не лише враження від презентації дипломного проекту, від відповідей на питання, не лише глибина думок і пропозиції наукової новизни роботи, що пропонує магістрант, а ще й відчуття від того, як проходить захист. Під час традиційного захисту має місце зорове сприйняття людини. Як магістрант тримається, впевнено чи не впевнено? Як він реагує на питання? Це також несе інформацію, й при очному захисті доповнює враження від людини, від його ступеня володіння матеріалом, як це не дивно. Під час дистанційного захисту ця складова втрачається, залишаються лише відповіді на питання. Так, відповіді на питання становлять 90% інформації, проте втрачається сприйняття людини як особистості.

Це також важливо. З університету виходить фахівець, майбутній, можливо, лідер колективу, майбутній керівник, тому під час захисту можна оцінювати магістранта як потенційного керівника. Його рівень знань, виховання, культури, уміння піднести матеріал, уміння відстоювати свою думку, уміння навіть приборкувати емоції та реагувати на зауваження. При дистанційному захисті все це втрачається. Також відсутній момент взаємодії між членами екзаменаційної комісії. Ми передаємо один одному інформацію не завжди вербально, десь члени комісії реагують на відповіді студентів схвальним киванням головою, десь реагують похитуванням голови, десь реагують зміною виразу обличчя.

Дистанційний захист – це вихід з ситуації, що склалась. Захист в режимі відео-конференції дозволяє передавати інформацію, проте позбавляє спілкування між людьми. Спілкування наживо багатше, цікавіше та несе більше інформації про людину, яка захищається».

Випускники кафедри кібербезпеки та програмного забезпечення ЦНТУ під час захисту дипломного проекту мають не лише зробити доповідь, а ще й продемонструвати роботу розробленої програми. Цього року їм також довелося демонструвати проекти он-лайн.

«У нас на кафедрі захист складається із двох частин, – розповідає завкафедрою кібербезпеки та програмного забезпечення ЦНТУ, професор Олексій Смірнов. – Для першої частини готуються відповідні слайди: структурна, функціональна схема, діаграма процесів, блок-схеми діаграм тощо. У другій частині захисту здобувач освіти, який захищає проект, має запустити зроблене ним програмне забезпечення. Раніше програмне забезпечення демонстрували на місці, в аудиторії, через ноутбук та великий монітор. Під час дистанційних захистів магістранти повинні були або заздалегідь записати відеоролик, на якому видно, як працює програма, або завантажити свою програму на спеціальний сайт, за допомогою якого члени комісії могли запустити та протестувати програму. Звичайно, усім зручніше, коли захист проходить очному режимі, але, з іншого, боку, завдяки необхідності організовувати дистанційні захисти, ми отримали новий досвід, нові навички, які можна буде використовувати в майбутньому.

Інколи трапляються ситуації, коли здобувач освіти фізично не може бути присутнім на захисті. Мені довелося стикнутися з одним із таких випадків. Так вийшло, що у студента захист дипломного проекту співпав у часі із стажуванням за кордоном. Студент був змушений прилетіти на два дні до України спеціально на захист. А якби у нього була можливість дистанційного захисту?»

Випускник 2020 року магістратури кафедри кібербезпеки та програмного забезпечення Дмитро Чорновол цього року захищав вже свій третій дипломний проект, два попередні захисти: по завершенні навчання у Кропивницькому інженерному коледжі та при отриманні ступеня бакалавра в ЦНТУ. Дмитро й зараз готувався захищатися в аудиторії перед екзаменаційною комісією, але ж карантин вніс свої корективи. З точки зору людини, яка захищає диплом, різниці між видами захисту майже немає: так само потрібно підготувати проект, так само потрібно підготуватися до захисту, так само потрібно розповісти комісії про свою роботу, так само потрібно показати, як працює програма. Зрештою, однаково хвилюєшся під час захисту, оскільки не важливо, який захист: дистанційний чи очний, це захист дипломного проекту, підсумок багаторічного навчання, тому хвилювання має місце у будь-якому випадку. Але глобально обидва види захисту майже нічим не відрізняються.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії: (0522) 55-93-13, 39-04-67
Телефон університетської довідкової служби: (0522) 55-92-66
© 2018 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.