готуйте ідеї та проекти: на горизонті – «горизонт європа»

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Готуйте ідеї та проекти: на горизонті – «Горизонт Європа»

Україна веде перемовини із Європейським Союзом щодо участі у рамковій програмі ЄС із досліджень та інновацій на 2021-27 роки «Горизонт Європа». Чого очікувати від нової рамкової програми розповість керівник Національного контактного пункту попередньої програми ЄС «Горизонт 2020» за напрямом «Малі та середні підприємства», доцент ЦНТУ Тетяна Котенко.

Контактний пункт рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» за тематичним напрямом «Малі та середні підприємства» (SMEs, Small and medium-sized enterprises) в Центральноукраїнському національному технічному університеті було відкрито восени 2016 року.

Загальна мета кожної з рамкових програм: сприяння розвитку інноваційності та конкурентоспроможності бізнесу європейських країн та вирішення гострих, актуальних питань суспільства країн ЄС шляхом залучення до розробки та реалізації грантових проектів науковців та підприємців. Рамкова програма «Горизонт 2020» складалась з 13-ти напрямків, одним з яких був напрям «Малі та середні підприємства», який передбачав участь малих та середніх підприємств у науково-дослідних та інноваційних проектах за рахунок грантів країн-учасниць.

Зараз склалась така ситуація, що нові заявки за програмою «Горизонт 2020» вже не приймаються, заявки від представників України за програмою «Горизонт Європа» ще не приймаються, проте консультаційні пункти «Горизонт 2020» працюють як і раніше.

«Бюджети ЄС формуються на сім років, відповідно, програма «Горизонт 2020» відповідала бюджету 2014-2020 років. Програма вважається завершеною в тому сенсі, що прийом нових заявок закрито, але реалізація проектів та конкурсів, які було оголошено в рамках програми «Горизонт 2020», триватиме, – говорить керівник Національного контактного пункту за напрямом «Малі та середні підприємства» Тетяна Котенко. – Зараз тривають перемовини між Києвом та Брюсселем щодо продовження для України статусу асоційованого учасника рамкової програми. Але, щоб не витрачати час, чекаючи офіційного підписання угоди, вирішується питання внесення Україною членського внеску до програми «Горизонт Європа», тоді українські представники одразу зможуть брати участь у викликах програми «Горизонт Європа». Тому контактні пункти програми «Горизонт 2020» в Україні продовжують працювати. Зокрема, Національний контактний пункт за напрямом «Малі та середні підприємства» на базі ЦНТУ проводить консультації у звичному режимі».

НКП за напрямом «Малі та середні підприємства» має свій сайт, свою сторінку у мережі «Фейсбук», де наведено драфти, виклики рамкових програм Європейського Союзу із досліджень та інновацій, також там можна знайти інформацію щодо навчальних семінарів, вебінарів, тренінгів, консультацій.

Оскільки контактний пункт на базі ЦНТУ отримав від Міністерства освіти і науки України статус Національного, до НКП звертались представники малого і середнього бізнесу, наукових установ або організацій із різних регіонів України. Як повідомила Тетяна Котенко, найбільш активну участь за напрямом «Малі та середні підприємства» програми «Горизонт 2020» виявили представники міста Києва, Львівської, Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Івано-Франківської, Черкаської областей. Кіровоградська область, на жаль, у заявках майже не представлена. Лише одна громадська організація із Кропивницького долучилась до спільного із представниками інших регіонів проекту зі співпраці громадськості та органів влади за контролем і дотриманням стану повітря.

Серед ідей та проектів, які подавались до Національного контактного пункту рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» за тематичним напрямом «Малі та середні підприємства», Тетяна Котенко відзначає проекти, пов’язані із використанням ІТ технології в різних сферах, проекти біо-економіки, проекти із переробки продукції при одночасному зменшенні шкідливого впливу на довкілля; проекти зменшення викидів в атмосферу двоокису вуглецю; технологію «збагачення землі»: покращення властивостей виснаженого грунту та інше.

«Мене дивувало, що досить часто представники бізнесу звертались до НКП тому, що думали, начебто ми тут від імені ЄС роздаємо гроші, – говорить Тетяна Котенко. – За допомогою рамкової програми «Горизонт» Євросоюз пропонує профінансувати певний інноваційний проект. Коли люди чують слово «фінансує», вони думають, що мова про виділення дотацій, пільгове кредитування тощо. Але програма не роздає гроші, «Горизонт» допомагає втілювати інноваційні розробки, ідеї, проекти, патенти тощо.

Для того, щоб розповісти підприємцям про «Горизонт 2020», ми проводили презентації, тренінги, інформаційні дні (один з таких заходів: інформаційний день «Можливості та виклики проектної діяльності для розвитку малого та середнього бізнесу регіону», свого часу проходив в ЦНТУ – прим.). Я проводила презентацію проекту «Горизонт 2020» у Кіровоградській обласній державній адміністрації, на запити органів влади, які опікуються інтересами бізнесу, проводила виїзні тренінги в Донецькій, Івано-Франківській областях. Як правило, під час заходів підприємці цікавилися умовами та вимогами для оформлення заявки.

Великий плюс програми «Горизонт 2020» полягав як раз у тому, що першу заявку можна було подавати навіть трошки не «дотягуючи» до вимог проекту. Пошукувачі подавали заявки, отримували оцінку проекту від експертів країн ЄС, виправляли недоліки та знову подавали заявку, але вже більш посилену. Важливо було отримати експертну оцінку щодо відповідності вимогам ЄС. Отримавши «Знак якості» від експертів програми «Горизонт», потім можна було виходити із своїм проектом на європейські платформи у пошуках інвесторів.

Хоча офіційно Україна поки що ще не долучилась до рамкової програми 2021-2027 років «Горизонт Європа», я би порадила підприємцям, науковцям, зацікавленим у співпраці із європейськими грантодавцями, по-перше, не гаяти часу та вже готувати заявки на проекти. Тому що робота над якісною заявкою займає від трьох до шести місяців, підготувати заявку краще заздалегідь.

По-друге, я би хотіла запропонувати викладачам ЦНТУ більш активно долучатися до рамкової програми ЄС із досліджень та інновацій «Горизонт Європа». На сайті НКП, на сторінці у мережі «Фейсбук» ви знайдете всю необхідну інформацію про проекти та драфти «Горизонту».

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії: (0522) 55-93-13, 39-04-67
Телефон університетської довідкової служби: (0522) 55-92-66
© 2018 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.