3d-моделювання – це вид сучасного мистецтва

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


3D-моделювання – це вид сучасного мистецтва

У перший день зими в Центральноукраїнському національному технічному університеті відбувся IV конкурс 3D-моделювання та друку – вдруге поспіль у статусі обласного – за участю студентів чотирьох закладів освіти Кіровоградщини. Перемогу в конкурсі 2021 року здобув майбутній студент ЦНТУ. Олександр Лядський наступного літа закінчує Олександрійський політехнічний коледж, але для себе він вже визначився, де навчатися далі: в ЦНТУ, як його брат.

3D-моделювання Олександр Лядський вивчає вже чотири роки, з першого курсу коледжу. Але тривимірна графіка для нього – не лише навчальна дисципліна. «Спочатку ти робиш звичайне креслення або ескіз на папері, далі ти створюєш у комп’ютерній програмі об’ємну модель, яку потім можна надіслати на принтер на надрукувати у вигляді деталі. Потім ти тримаєш в руках деталь, яка ще декілька годин тому існувала лише на папері. Як на мене, 3D-графіка – це не лише навчання, це як мистецтво. Мені це дуже подобається», – говорить переможець конкурсу 3D-моделювання та друку 2021 року.

Традиційно, конкурс приходив на базі лабораторії комп’ютерної конструкторсько-технологічної підготовки виробництва кафедри машинобудування, мехатроніки і робототехніки механіко-технологічного факультету Центральноукраїнського національного технічного університету (зміна назви кафедри відбулась після об’єднання кафедри металорізальних верстатів та систем із кафедрою технологій машинобудування, які спільно проводили перший, другий та третій конкурси 3D-моделювання в 2018-19 роках).

Цього року до організаторів конкурсу долучилась громадська організація «Академія прикладних наук», яка надала призерам змагань грошову премію.

У конкурсі 2021 року взяли участь студенти:

Максим Данчул та Іван Гаврилов (Центральноукраїнський національний технічний університет), наставник команди – Олексій Васильковський;

Андрій Гайдук та Денис Бушканець (Світловодський політехнічний фаховий коледж ЦНТУ), наставник команди – Руслан Пугач;

Олександр Лядський та Артем Меткий (Олександрійський політехнічний коледж); наставник команди – Роман Іваненко;

Єгор Бєльченков та Олександр Шевченко (Кропивницький інженерний фаховий коледж ЦНТУ), наставник команди – Тетяна Дяченко;

Євгеній Цоток та Іван Міхєєв (Кропивницький інженерний фаховий коледж ЦНТУ), наставник команди – Сергій Долиняк.

Завдання конкурсу – створити тривимірну модель зображеної на креслені пружини складної геометричної форми із дотриманням заданих конструкторських параметрів. Час на виконання, максимум, – одна година (але для студентів ЦНТУ час на виконання завдання обмежувався 50-ма хвилинами).

Як повідомив завкафедрою машинобудування, мехатроніки і робототехніки Андрій Гречка, майже усі конкурсанти виконали роботу з використанням приблизно однакової методики моделювання (яка, до речі, відрізнялась від методики, яку використовував сам Андрій Іванович при створенні 3D-моделі пружини). Оскільки метод вирішення задачі виявився схожим, при підсумковому підрахунку конкурсних балів журі взяло до уваги час на виконання завдання.

Перші три місця посіли студенти Олександрійського та Світловодського коледжів, відповідно: Олександр Лядський, Денис Бушканець та Артем Меткий.

Призери конкурсу отримали по чотири нагороди: диплом та медаль від організаторів конкурсу, а також диплом та премію від співорганізаторів, ГО «Академія прикладних наук» (ці нагороди вручив професор кафедри сільськогосподарського машинобудування Олексій Васильковський).

Крім цього, команда Олександрійського політехнічного коледжу стала переможцем командного заліку ІІ обласного конкурсу 3D-моделювання та друку ЦНТУ.

Як розповів тренер команди, викладач спецдисциплін Олександрійського політехнічного коледжу Роман Іваненко, за останні років п’ятнадцять 3D-графіка стала одним з основних предметів для студентів машинобудівних спеціальностей коледжу.

«У нас є декілька предметів для вивчення комп’ютерної 3D-графіки та 3D-моделювання, – говорить Роман Іваненко. – Також у нас в коледжі працює факультативний гурток «Конструктор», де студенти додатково навчаються після пар. Ми розробляємо затискні пристрої, розробляємо моделі механізмів та машин для підприємств Олександрії, перетворюємо у 3D-моделі конструкторську документацію, яку надають підприємства міста. Конструкторські відділи підприємств зацікавлені отримати кваліфікованих працівників, тому вони йдуть на співпрацю й дають гуртку предметні завдання. Студенти охоче вивчають 3D-графіку, оскільки вони розуміють: при працевлаштуванні від них вимагатимуть саме таких знань».

Переможець конкурсу 3D-моделювання та друку 2021 року студент Олександрійського політехнічного коледжу Олександр Лядський вивчає 3D-моделювання вже чотири роки, з першого курсу коледжу. Також він відвідує заняття гуртка «Конструктор».

«Спочатку ти робиш звичайне креслення або ескіз на папері, далі ти створюєш у комп’ютерній програмі об’ємну модель, яку потім можна надіслати на принтер на надрукувати у вигляді деталі. Потім ти тримаєш в руках деталь, яка ще декілька годин тому існувала лише на папері. Як на мене, 3D-графіка – це не лише навчання, це як мистецтво. Мені це дуже подобається», – говорить Олександр Лядський.

Він також планує здобути професію, безпосередньо пов’язану із машинобудуванням, із 3D-конструюванням деталей, механізмів та машин. Для цього Олександр планує наступного року поступити на навчання на кафедру машинобудування, мехатроніки і робототехніки Центральноукраїнського національного технічного університету. (Раніше в ЦНТУ навчався його старший брат, на кафедрі сільськогосподарського машинобудування).

Фотографії конкурсу можна переглянути в альбомі на сторінках ЦНТУ в соціальних мережах.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.