єдиний фаховий та єдиний вступний іспит до магістратури: готуватися слід завчасно

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Єдиний фаховий та єдиний вступний іспит до магістратури: готуватися слід завчасно

Міністерство освіти і науки України визначило графік проведення в 2022 році «магістерських» єдиного вступного іспиту (ЄВІ) та єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ). ЄВІ/ЄФВВ для економічних спеціальностей має певну особливість, яка вже викликала серйозну дискусію в професійних колах, тому що здатна суттєво ускладнити вступникам підготовку до іспитів. Як на економічному факультеті ЦНТУ готуються до ЄВІ/ЄФВВ для вступу до магістратури – розповість декан факультету, професор Наталія Шалімова.

Як повідомляє сайт МОН, цього року при вступі до магістратури на всі спеціальності потрібно буде складати єдиний вступний іспит (ЄВІ). Окрім спеціальностей: «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Управління та адміністрування», «Право», «Публічне управління та адміністрування» та «Міжнародні відносини», для яких передбачено проведення єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ).

Єдиний вступний іспит проходитиме в форматі ЗНО: тестування у спеціалізованому пункті оцінювання знань. Основна сесія «магістерського» ЄВІ запланована на 22 червня. Відповідно, реєстрація триватиме з 26 квітня до 18:00 17 травня 2022 року.

Єдине фахове вступне випробування складатиметься з двох частин – тесту загальної навчальної компетентності (20 червня), а також тесту з відповідних спеціальностей:

економіка та міжнародна економіка – 24 червня;

право та міжнародне право – 24 червня;

облік і фінанси – 29 червня;

політологія та міжнародні відносини – 29 червня;

психологія та соціологія – 29 червня;

управління та адміністрування – 1 липня.

З одного боку, цьогорічне нововведення – ЄВІ для вступу до магістратури, глобально не змінює порядок речей: вступники раніше також складали іспити за фахом для вступу до магістратури. Але зараз, схоже на те, значно збільшиться обсяг питань, до яких мають готуватися вступники.

«Раніше порядок організації фахового вступного випробування для вступу до магістратури належав до компетенції закладу освіти як складова частина університетської автономії, – розповідає декан економічного факультету ЦНТУ, професор Наталія Шалімова. – В різних закладах освіти були свої формати ФВВ: тести, іспити чи поєднання іспитів та тестування. Різні заклади освіти могли мати різне наповнення ФВВ. Фахове вступне випробування охоплювало основні дисципліни освітньої програми бакалавра, проте деякі університети при розробці питань для ФВВ могли робити акценти на різних, більш притаманних науковим школам даного університету тематиках. Зараз ми матимемо таку саму ситуацію, як з ЄВІ з іноземної мови: всі, хто має бажання поступати до магістратури, складатимуть уніфікований тест зі спеціальності».

Чи зміниться процедура вступу до магістратури економічних спеціальностей для випускників інших спеціальностей? Так, частково, в залежності від кваліфікації вступника.

Якщо до магістратури економічної спеціальності вступатиме людина з дипломом бакалавра іншої спеціальності (так званий «перехресний вступ»), вона складатиме ЄВІ. До речі, раніше такий абітурієнт складав два іспити: фахове вступне випробування зі спеціальності та вступне випробування на тему загальних економічних знань. Тепер залишиться лише один – єдиний вступний іспит.

Якщо до магістратури економічної спеціальності вступатиме людина з дипломом магістра чи спеціаліста іншої спеціальності, вона складатиме фахове вступне випробування на базі закладу освіти.

Система фахових вступних випробувань до магістратури існувала не один рік. Програми таких випробувань були відомі, крім того, вступники могли подивитись програми/питання ФВВ минулих років. Натомість, програми «магістерських» ЄВІ 2022 року з економічних спеціальностей ще не затверджені. Наприкінці минулого року МОН оприлюднило проекти програм для громадського обговорення. Один з моментів, який викликав тривогу фахівців – проекти програм ЄВІ є комплексними для декількох спеціальностей.

Наприклад, із наведеного вище графіку ЄВІ/ЄФВВ ви можете побачити, що на 29 червня заплановано тестування з обліку та фінансів. Але у нашому навчальному закладі (як й на економічних факультетах багатьох інших ЗВО України) це дві окремі спеціальності: 071 «Облік і оподаткування» та 072 «Фінанси, банківська справа та страхування». Відповідно, ми маємо дві окремі випускові кафедри: кафедру аудиту, обліку і оподаткування, та кафедру фінансів, банківської справа та страхування.

«Опублікований на сайті Міністерства проект програми ЄФВВ «Облік і фінанси» приблизно 50 на 50 складається з тем, які вивчаються на спеціальності «Облік та оподаткування»: фінансова звітність, фінансовий облік, управлінський облік, податкова система тощо, та на спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування», – говорить декан економічного факультету ЦНТУ, професор Наталія Шалімова. – Бакалаври цих двох спеціальностей складатимуть однаковий ЄВІ. Але «обліковці» не вивчали в бакалавріаті банківську справу в такому самому обсязі, як її вивчали «фінансисти». Й навпаки, фінансисти не вивчали в такому самому обсязі бухгалтерський облік, як «обліковці». Тому цього року, навіть якщо ви дуже гарно навчалися на своїй спеціальності, для того, щоб успішно скласти ЄВІ при вступі до магістратури, вам доведеться додатково опановувати іншу спеціальність. Таке об’єднання спеціальностей на ЄВІ/ЄФВВ призведе до певних складностей.

Я спілкувалась з багатьма докторами наук та колегами з різних університетів України, також ми обговорювали проект програми ЄФВВ зі стейкхолдерами, у тому числі, представниками Управління Східного офісу Державної аудиторської служби. В результаті професійна спільнота підготувала свої пропозиції до проекту програми, опублікованої на сайті МОН. Також, разом із колегами з нашого економічного факультету, ми надіслали свої власні пропозиції до проекту програми в рамках громадського обговорення. Частина зауважень стосувалась саме поєднання спеціальностей при проходженні ЄФВВ».

В Центральноукраїнському національному технічному університеті здійснюється підготовка студентів за вісьмома економічними спеціальностями (освітніми програмами):

051 «Економіка»

071 «Облік і оподаткування»

072 «Фінанси, банківська справа та страхування»

073 «Менеджмент»

075 «Маркетинг»

076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»

281 «Публічне управління та адміністрування»

292 «Міжнародні економічні відносини».

Відповідно, тести ЄФВВ для них можуть комбінуватися наступним чином:

економіка та міжнародна економіка (24 червня): спеціальності 051, 292, 281;

право та міжнародне право (24 червня): 281;

облік і фінанси (29 червня): 071, 072, 281;

політологія та міжнародні відносини (29 червня): 281;

психологія та соціологія (29 червня): 281;

управління та адміністрування (1 липня): 073, 075, 076, 281.

Примітка: вступники спеціальності «Публічне управління та адміністрування» можуть обирати будь-яке тестування ЄФВВ.

«Хоча проекти міністерських програм ЄВІ/ЄФВВ поки що знаходяться на громадському обговоренні, ми розуміємо: якщо програми й зазнають змін, то не суттєвих. Отже, ці проекти можна брати за основу та готуватися по ним до вступу до магістратури, – говорить професор Наталія Шалімова. – Ми у себе на факультеті вже готуємось до магістерської вступної кампанії на основі цих програм.

Як ви знаєте, стандартами вищої освіти на економічних спеціальностях не передбачені обов’язкові випускні бакалаврські роботи, передбачено обов’язковий атестаційний екзамен. Програма атестаційного екзамену бакалавріату була подібною до програми вступного іспиту до магістратури й це логічно: готуючись до атестаційного екзамену, випускники бакалавріату автоматично готувалися до ФВВ до магістратури.

Зараз ми у себе на факультеті працюємо над тим, щоб відкоригувати програму атестаційних екзаменів 2022 року таким чином, щоб узгодити їх програму з єдиним фаховим вступним випробуванням.

Крім цього, ми розробили графік додаткових занять та додаткових консультацій для випускників бакалавріату 2022 року, а також для випускників минулих років для того, щоб допомогти їм краще підготуватися до ЄВІ/ЄФВВ.

Фактично, заклади вищої освіти отримають таку саму ситуацію, яка склалась у школах: студенти старших курсів, як і учні старших класів, цілеспрямовано готуватимуться за тими предметами, які їм знадобляться на сесіях ЄВІ (ЗНО). Для кожного ЄВІ/ЄФВВ для вступу до магістратури можна виділити п’ять-шість-сім навчальних дисциплін, за якими студенти – хто матиме бажання вступати до магістратури – готуватимуться посилено.

Ми будемо до цього готові, оскільки вже зараз розроблюємо спеціальну програму додаткової підготовки для наших вступників».

Підготував Олександр Виноградов

Графіка – пресслужба Міністерства освіти і науки України


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.