чисте повітря: актуальні дослідження для україни, для нашого регіону, для нашого міста

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Чисте повітря: актуальні дослідження для України, для нашого регіону, для нашого міста

Центральноукраїнський національний технічний університет долучився до проекту «Чисте повітря для України» та отримав від партнерів меморандуму: чеської громадської організації «Arnika, z.s.» (яка реалізує проект «Чисте повітря для України») та української громадської організації «Free Arduino» (яка координує українську мережу громадського моніторингу якості повітря «Eco City») сучасне обладнання для оцінки забруднення повітря. Тепер науковці, студенти ЦНТУ, екологічна спільнота Кропивницького з перших рук отримуватимуть унікальні дані для важливих досліджень стану атмосферного повітря.

Проект «Чисте повітря для України» було започатковано в 2018 році екологічною громадською організацією «Arnika, z.s.» (Прага) та неурядовими організаціями декількох промислових регіонів України. Їхньою метою було забезпечення доступу громадськості до інформації про забруднення повітря. Згодом георгафія проекту була поширена на всю Україну, а до ініціативи «Чисте повітря для України» приєдналось чимало нових партнерів. Зокрема – івано-франківська команда технічних експертів із громадського моніторингу якості повітря в Україні «Еco City», яка виготовляє сучасні стаціонарні та мобільні станцій моніторингу якості повітря та надає їх волонтерам та партнерам проекту.

Проректор з науково-педагогічної роботи Центральноукраїнського національного технічного університету, професор Андрій Кириченко вже тривалий час бере участь в громадському моніторингу якості повітря від «Еco City». Відслідковуючи новини організації, він побачив пропозицію до академічних спільнот стати партнерами проекту «Чисте повітря для України». Кафедру екології, охорони навколишнього середовища та здорового способу життя нашого навчального закладу така пропозиція, звісно ж, зацікавила. Після підготовки та узгодження документів Центральноукраїнський національний технічний університет уклав меморандум про співпрацю із ГО «Arnika, z.s.» та ГО «Free Arduino», долучившись у якості партнера до проекту «Чисте повітря для України».

Підписання меморандуму відбулось наприкінці минулого тижня у форматі відео-конференції. З боку ЦНТУ в конференції взяли участь: ректор університету, професор Володимир Кропівний, проректори: професор Олександр Левченко та професор Андрій Кириченко, завкафедрою екології, охорони навколишнього середовища та здорового способу життя Ольга Медведєва. Організацію «Arnika, z.s.» представляли координаторка міжнародного проекту «Чисте повітря для України»: Марцела Черноцова та науково-технічний радник зазначеного проекту Максим Сорока. Ініціативу «Еco City» представляв голова громадської організації «Free Arduino» Олексій Трелевський, куратор української мережі громадського моніторингу якості повітря.

Також на церемонію завітали директор департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації В'ячеслав Дубровський та начальник відділу екології та контролю за використанням і охороною земель Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради Галина Негода.

«Наш університет – провідний заклад вищої освіти Кіровоградщини, який має значний досвід виконання наукових проектів, – зазначив ректор ЦНТУ, професор Володимир Кропівний. – Сьогодні ми долучаємось до міжнародного екологічного проекту «Чисте повітря для України». Якість навколишнього середовища, чистота повітря є головною запорукою здоров’я кожної людини та суспільства в цілому. Тому дослідження, які здійснюються в напрямку моніторингу довкілля, є надзвичайно важливими й актуальними для усіх: для України, для нашого регіону, для нашого міста. Підписання меморандуму – крок до розширення можливостей досліджень довкілля у Кропивницькому за допомогою сучасного обладнання, яке нам надано партнерами в даному проекті. Ми сподіваємось за допомогою обладнання та за наукової підтримки наших колег отримати цінні наукові результати та практичні рекомендації, які нададуть можливість реалізувати проекти поліпшення стану довкілля у нашому регіоні. Наш університет готовий докласти максимум наукових та освітніх зусиль, щоб реалізувати цей цікавий проект».

Усі спікери говорили про важливість інформації про забруднення повітря для планування та впровадження заходів збереження здоров’я людини.

«Для того, щоб зменшувати рівень забруднення повітря, нам потрібно знати стан повітря, знати динаміку змін. Тому що це початок справи. Ми маємо популяризувати ідею моніторингу якості повітря та залучати до проекту студентів та викладачів. Ми віримо в те, що робота з моніторингу стану повітря, яку розпочав наш університет, принесе користь суспільству та країні», – зауважив проректор з науково-педагогічної роботи ЦНТУ, професор Андрій Кириченко.

«Ця подія – великий крок в масштабах області в сфері моніторингу атмосферного повітря, – вважає директор департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської ОДА В’ячеслав Дубровський. – Зараз ми відстаємо від Чехії, як сказала пані Марцела, на 30-40 років, але маю надію, у найближчому майбутньому ми почнемо виправляти ситуацію. Перш за все, важливо знати, чим ми дихаємо. Якби ми хоча б на 50% розуміли, що знаходиться у нас в атмосфері, ми могли б запобігти багатьом хворобам. Це дуже гарна ініціатива, й я пишаюсь тим, що мій рідний університет долучився до цього проекту».

Як зазначила начальник відділу екології та контролю за використанням і охороною земель Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради Галина Негода, зараз в обласному центрі працюють три пункти спостереження за атмосферним повітрям, проте нова станція від «Еco City», встановлена на території ЦНТУ, більш технологічна, тому дозволить отримувати додаткову інформацію та забезпечить можливість додаткового контролю за забруднювачами атмосферного повітря.

Станція моніторингу якості повітря професійна, вона дозволяє отримувати 19 різних показників, розповідає завідувач кафедри екології, охорони навколишнього середовища та здорового способу життя ЦНТУ, кандидат біологічних наук Ольга Медведєва.

Це фракції дрібного пилу (який спричинює значне погіршення стану здоров’я людини), це рівень аміаку (NH₃), діоксиду азоту (NO₂), монооксиду вуглецю (CO), рівень озону та багато іншого.

«Без повітря людина не зможе прожити більше п’яти хвилин. Тому усі питання, які пов’язані з охороною навколишнього середовища та безпосередньо з якістю повітря – у прямому сенсі життєво важливі для усіх нас», – говорить Ольга Медведєва.

Станція працює в режимі 24/7, будь-хто може переглянути основні показники вимірів «станції ЦНТУ» у реальному часі за посиланням на сайті проекту «Еco City». Але кафедра екології, охорони навколишнього середовища та здорового способу життя ЦНТУ, як партнер проекту, має набагато більше даних – це доступ до архіву замірів усіх станцій проекту на всій території України.

«Ми можемо здійснювати наукові дослідження, відслідковуючи динаміку та аналізуючи зміни стану повітря на основі архівних даних «Еco City», – розповідає Ольга Медведєва. – Наш університет отримав можливість залучати студентів до досліджень якості повітря із використанням сучасного обладнання. Причому, не лише студентів-екологів. Я викладаю дисципліну «Екологія та охорона навколишнього середовища» на всіх технічних спеціальностях, тому ми можемо навчати, як отримувати та опрацьовувати дані моніторингу, студентів усіх технічних спеціальностей ЦНТУ».

До речі, досвід та інформацію, набуті в рамках проекту «Чисте повітря для України», ЦНТУ також зможе застосовувати в інших мужнародних проектах. Як відомо, наш навчальний заклад входить до складу консорціуму університетів «DOBRE». За словами проректора з наукової роботи ЦНТУ, професора Олександра Левченка, тренери університету навчають представників територіальних громад Кіровоградської області у тому числі, як поєднати економічний розвиток громад із екологізацією. Актуальна інформація про стан довкілля допомагатиме працювати над створенням безпечного екологічного середовища.

Що стосується наукової співпраці з партнерами по меморандуму «Чисте повітря для України», то, як повідомила Ольга Медведєва, кафедра екології, охорони навколишнього середовища та здорового способу життя ЦНТУ запросить представників «Arnika, z.s.» та «Free Arduino»/«Eco City» взяти участь у науково-практичній конференції «Екологічні проблеми сучасності та шляхи їх вирішення» (кафедра є одним із співорганізаторів даної конференції). Крім цього планується організувати за участі партнерів проекту, представників екологічної спільноти Кіровоградщини та представників органів влади круглий стіл на тему моніторингу стану повітря в нашому регіоні.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.