«готуємось відбудовувати україну за сучасними світовими стандартами»

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


«Готуємось відбудовувати Україну за сучасними світовими стандартами»

Відновлення економіки України після перемоги у війні потребуватиме надзвичайно багато зусиль та ресурсів, але, разом із тим, ці процеси стануть викликом для представників майже усіх професій, особливо – для молодих фахівців; загалом потреби у фахівцях будуть колосальними, тому готуватися потрібно вже зараз – про це говорили учасники Міжнародного науково-практичного круглого столу «Роль економічної, управлінської та соціогуманітарної науки у відновленні та розбудові модернізованої держави», організованого економічним факультетом Центральноукраїнського національного технічного університету в рамках проведення в ЦНТУ «Дня науки»-2022.

В роботі круглого столу взяли участь завідувачі кафедр та викладачі економічного факультету ЦНТУ, закордонні науковці, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, представники громадських організацій, здобувачі освіти.

«Ідея круглого столу полягає у тому, що ми хочемо показати нашій молоді: ми не лише переконані у нашій перемозі, а ще й переконані у тому, що після перемоги ми відбудуємо Україну за сучасними світовими стандартами, – говорить проректор з наукової роботи ЦНТУ, д.е.н., професор Олександр Левченко. – Україна стане членом Європейського Союзу, це буде модернізована держава із сучасною потужною економікою, де люди зможуть забезпечити собі високий рівень життя. Тому ми маємо вже зараз зробити все для того, щоб молодь не думала про переїзд до інших країн, щоб молоді фахівці планували залишатися в Україні та орієнтувались на побудову сучасної країни».

На викликану війною чергову потужну хвилю «brain drain» – значну проблему – звернула увагу декан економічного факультету ЦНТУ, д.е.н., професор Наталія Шалімова. Глобальне питання: як Україні зберегти ресурси, у т.ч., інтелектуальні, потрібні для відбудови?

Професор кафедри економіки та підприємництва ЦНТУ Марина Семикіна прогнозує значну трансформація ринку праці. Майже 10 мільйонів громадян України покинули свої домівки, за оцінками спеціалістів, майже 40% громадян України, які зараз опинились за кордоном, залишаться там працювати. Все це призведе до відчутних втрат та перерозподілу людського капіталу.

На думку професора Наталії Шалімової, збереження ресурсного людського потенціалу, необхідного для забезпеченням відбудови України, можливе за допомого закладів освіти, як суб’єктів, що сприяють соціально-економічному розвитку регіонів.

Представник Гуманітарного центру ГО «Територія успіху» журналіст, продюсерка Олена Горобець розповіла про організацію волонтерами у нашому місті центрів із допомоги вимушеним переселенцям. З початку війни Кіровоградщина прихистила десятки тисяч вимушених переселенців. Гуманітарний центр починався з чотирьох волонтерів, які знаходились у порожньому офісі. Потім кількість волонтерів збільшилась до 10, а центр переїхав до приміщення спортивної школи №3. Сьогодні Гуманітарний центр ГО «Територія успіху» – понад 130 волонтерів, які працюють на трьох локаціях обласного центру та опікуються тисячами переселенців. Історія розширення Гуманітарного центру – історія подолання викликів, історія навчання в процесі роботи, історія антикризового менеджменту, оптимізації роботи, делегування повноважень, ініціативності – усього того, про що пишуть у підручниках з менеджменту. За словами Олени Горобець, екстремальний досвід, який зараз отримують волонтери Гуманітарного центру, буде використано далі у їхній роботі та навчанні після війни.

Завкафедрою історії, археології, інформаційної та архівної справи ЦНТУ, д.і.н., професор Василь Орлик у своєму виступі наголосив на важливості вивчення країною, яка воює, своєї історії, зокрема, вивченні у школах та закладах вищої освіти. «Зараз йде війна за розвиток української держави, – говорить професор Василь Орлик. – Усі ми віримо, що наша держава відновиться, але під час відновлення України дуже хотілося, щоб державні керівники згадали відповідь Вінстона Черчилля на пропозицію одного з міністрів зменшити фінансування науки та культури: заради чого ми тоді воюємо?».

Змішаний формат круглого столу «Роль економічної, управлінської та соціогуманітарної науки у відновленні та розбудові модернізованої держави» дозволив долучатися до виступів та дискусії учасникам з інших країн. Зокрема, в роботі кругового столу взяли участь директор Малопольської школи публічного адміністрування Краківського економічного університету Пьотр Копичінські та декан технічного факультету Каунаського університету прикладних наук Гедріус Гесевічус.

Також в режимі відео-конференції на круглому столі виступили директор юридичного департаменту Міністерства розвитку громад та територій України, д.ю.н. Вадим Гуцул; директор Департаменту економічного розвитку і торгівлі Кіровоградської ОДА Світлана Соломаха; начальник Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області Лариса Цандекова; керуюча справам виконавчого комітету Кропивницької міської ради Світлана Балакірєва; директор Агенції регіонального розвитку Кіровоградської області Олександр Гавриленко.

Безпосередньо відвідали засідання круглого столу начальник Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у Полтавській та Кіровоградській областях Володимир Люлька та провідний фахівець з організації наукової роботи відділу забезпечення діяльності Кіровоградського науково-дослідного центру МВС України Олександр Коломоєць.

Протягом дискусії обговорювались питання трансформації структури економіки Кіровоградської області після війни (внаслідок переміщення багатьох нових підприємств та часткової ліквідації деяких старих, внаслідок переселення фахівців тощо); питання підготовки фахівців найбільш актуальних з точки зору відбудови економіки спеціальностей; питання збільшення повноважень органів місцевого самоврядування; питання адаптації державної служби до нових умов, а також – питання участі науковців та закладів освіти у вирішенні задач, які стоятимуть перед Україною.

Фотографії засідання круглого столу «Роль економічної, управлінської та соціогуманітарної науки у відновленні та розбудові модернізованої держави» можна переглянути в альбомі на сторінках ЦНТУ у соціальних мережах.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.