нові спецради з захисту технічних та економічних докторських дисертацій: цнту знову перший

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Нові спецради з захисту технічних та економічних докторських дисертацій: ЦНТУ знову перший

В травні 2009 року в тоді ще Кіровоградському національному технічному університеті вперше в історії Кіровоградської області було відкрито спеціалізовану вчену раду із захисту докторських дисертацій. За однією технічною спеціальністю. 6 червня 2022 року в Центральноукраїнському національному технічному університеті вперше в історії Кіровоградської області створено спеціалізовану докторську вчену раду вже за економічною спеціальністю. Крім цього, наново створена докторська спеціалізована вчена рада ЦНТУ з технічних наук має за своїм профілем вже не одну, а три спеціальності!

На початку поточного тижня Міністерство освіти і науки України своїм наказом затвердило склади спеціалізованих вчених рад з присудження наукового ступеня доктора наук по закладах освіти України. Серед них – дві спеціалізовані вчені ради Центральноукраїнського національного технічного університету:

Д 23.073.01 (спеціальності: 05.02.08 «Технологія машинобудування», 05.05.11 «Машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва», 05.13.07 «Автоматизація процесів керування»);

Д 23.073.03 (спеціальність 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством»).

Прокоментують цю, без перебільшення, знакову для нашого краю подію, голови зазначених спеціалізованих вчених рад: радник ректора ЦНТУ, академік Національної академії аграрних наук України, доктор технічних наук, професор Михайло Черновол та проректор з наукової роботи ЦНТУ, доктор економічних наук, професор Олександр Левченко.

«Перша докторська спецрада у нашому університету була створена в 2009 році й потім Міністерство декілька разів перезатверджувало склад ради, – розповідає академік Михайло Черновол. – Спочатку спецрада розглядала дисертації за однією спеціальністю. Назва спеціальності змінювалась: «Сільськогосподарські машини», «Машини і засоби механізації» тощо, але особливість полягала у тому, що ця спеціальність була пов’язана з потужною науковою школою, яка функціонує в університеті ще з часів інституту сільськогосподарського машинобудування.

Згодом у нас в університеті з’явились доктори наук з інших наукових напрямків. Тому зараз ми вирішили створити не декілька спецрад, а одну потужну, одразу за трьома спеціальностями. Якщо коротко, це: агроінженерія, технології машинобудування, автоматизація та ІТ.

Що це дає? По-перше, ми збільшуємо свої можливості з підготовки наукових кадрів. Молоді науковці, які пов’язують свої думки з науковою роботою, вони дивляться, в яких університетах працюють спецради з захисту кандидатських дисертацій за їхньою спеціальністю, де є спецради з захисту докторських дисертацій? Звичайно, тепер ми можемо запропонувати молодому науковцю всі етапи підготовки.

Для того, щоб відкрити докторську спеціалізовану вчену раду за трьома спеціальностями, потрібні були доктори наук різних напрямків. Вони готувались у нас через докторантуру. Якщо ви подивитись на персональний склад ради, то, окрім ветеранів з багаторічним досвідом роботи у спеціалізованих вчених радах, ви побачите молодих докторів наук нашого університету. Це Ігор Шепеленко, Анатолій Мацуй, Єлизавета Мелешко. До речі, всі вони захищали свої докторські дисертації в інших університетах, тому що на той час у нас не було спецради за їхніми науковими спеціальностями».

На фото: один із захистів на спеціалізованій вченій раді Д 23.073.01 ЦНТУ, 2018 рік.

Шлях до відкриття першої в нашому університеті (й першої на Кіровоградщині) спецради з присудження наукового ступеня економічних доктора наук тривав майже 10 років, хоча мріям про таку спецраду понад 20 років! Окрім фактору престижу, наявність такої спецради впливатиме й на розвиток університету.

«З точки зору України, наявність спецради з присудження наукового ступеня доктора наук підвищуватиме престиж вищої школи нашого регіону, авторитет нашого навчального закладу та нашої економічної школи, – говорить професор Олександр Левченко. – З точки зору нашого університету, це, перш за все – підготовка кадрів. Наявність докторської спецради сприятиме науковій співпраці з іншими навчальними закладами, а також відіграватиме важливу роль при акредитації освітніх програм.

З кожним роком підвищуються вимоги до акредитації. Це природній процес, вимоги формуються на прикладі провідних вітчизняних університетів, які мають у своєму складі багато докторів наук. Сьогодні для забезпечення навчального процесу на окремому факультеті за усіма рівнями підготовки, від бакалавра до доктора філософії, вимагається, умовно, п’ять докторів наук. Завтра вимагатиметься 10, післязавтра – 15. Якщо ми не будемо готувати докторів наук, то ми ризикуємо одного дня залишитися на узбіччі. Для нас важливо працювати на перспективу. Молодим науковцям важливо бачити перспективу. Тому ми прагнули відкрити в нашому університеті саме економічну докторську спеціалізовану вчену раду. Треба сказати, ректор Володимир Кропівний усіляко підтримує діяльність спеціалізованих вчених рад університету…

Останні десять років в ЦНТУ працювала спецрада з захисту кандидатських дисертацій за двома економічними спеціальностями. Паралельно за цей час докторські дисертації захистили викладачі нашого університету: Володимир Сибірцев, Руслана Жовновач, Володимир Зайченко. Звичайно, у нас є викладачі, які ще раніше отримали науковий ступінь доктора наук. У нас є науковці, які працювали в докторських спецрадах інших університетів України та мають практичний досвід організації роботи спецради докторського рівня (Марина Семикіна, Олександр Левченко, Наталія Шалімова тощо).

Коли в Україні вже припинили існування кандидатські спецради старого зразка та з’явились нові вимоги до створення спецрад, ми побачили, що маємо відповідні досвід, знання та потенціал для того, щоб нарешті відкрити на Кіровоградщині докторську економічну спецраду. В принципі, ми завжди мали на меті створити докторську спеціалізовану раду. Навіть коли відкривали кандидатські, казали: прийде час й ми «доростемо» до рівня докторської спецради!»

На фото: один із захистів на засіданні спеціалізованої вченої ради К 23.073.03 ЦНТУ, 2019 рік.

Нові вимоги до складу спецради з присудження наукового ступеня доктора наук, про які згадував професор Олександр Левченко, відрізняються від попередніх вимог. Зараз члени докторської спецради обов’язково повинні мати певну кількість публікацій за профілем спеціальності у наукових виданнях, що індексуються «Scopus», або у наукових виданнях національної категорії «Б» за останні п’ять років.

Документи на створення економічної докторської спецради ЦНТУ почав готувати зимою 2021-22 року. Планували подавати на затвердження склад спецради у березні. Початок повномасштабного вторгнення відклав процес підготовки. У квітні-травні Міністерство освіти і науки України знов почало розглядати матеріали щодо присудження наукових звань, ступенів та створення спеціалізованих рад тому ЦНТУ надав на Атестаційну колегію МОН документи на створення двох спеціалізованих вчених рад з присудження наукового ступеня доктора наук. Результат ви вже знаєте.

«Але створення першої спецради з присудження наукового ступеня доктора економічних наук не означає, що ми досягли своєї мети й все, далі спочиватимемо на лаврах, – говорить проректор з наукової роботи ЦНТУ, професор Олександр Левченко. – У нас були кандидатська спецрад за двома спеціальностями: «Економіка та управління національним господарством» та «Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика». Ми далі працюємо над формуванням кадрового складу, необхідного для відкриття докторської спецради за спеціальністю 08.00.07».

Говорячи про економічні наукові спеціальності ЦНТУ, про економічну спецраду нашого навчального закладу, не можна не згадати родоначальника економічної науки Кіровоградщини професора Леоніда Михайловича Фільштейна (1926-2018 рр.).

«У науковій діяльності важлива спадковість, – говорить Олександр Левченко. – Леонід Михайлович започаткував економічну наукову школу на Кіровоградщині, він організував першу в нашій області економічну спецраду. Я – його учень, в складі докторської спецради більшість представників від ЦНТУ – учні Леоніда Михайловича. На економічному факультеті університету працює багато науковців, які продовжують його справу. Звичайно, цієї докторської спеціалізованої ради не було б без Леоніда Михайловича. Впевнений, що він би порадів за нас, він би нами пишався!».

Наразі спеціалізовані вчені ради Центральноукраїнського національного технічного університету з присудження наукового ступеня доктора наук Д 23.073.01 та Д 23.073.03 вже почали свою роботу. Але коли відбудуться перші захисти, у тому числі, перший в історії Кіровоградщини захист економічної докторської дисертації безпосередньо в університеті нашої області, питання відкрите. Усе залежатиме від ситуації в країні та на фронті.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.