Допомога внутрішньо переміщеним особам від університетів: виклики та можливості


23 березня 2023
Представники Центральноукраїнського національного технічного університету взяли участь у тренінгу «Управління закладами освіти в кризових ситуаціях», організованому за підтримки «Програми розвитку ООН в Україні» та уряду Німеччини. Одні з основних питань тренінгу – взаємодія закладів освіти з внутрішньо переміщеними особами

Представники Центральноукраїнського національного технічного університету взяли участь у тренінгу «Управління закладами освіти в кризових ситуаціях», організованому за підтримки «Програми розвитку ООН в Україні» та уряду Німеччини через «Німецьке товариство міжнародного співробітництва» (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH). Одні з основних питань тренінгу – взаємодія закладів освіти з внутрішньо переміщеними особами та міжнародними організаціями.

Для участі у тренінгу організатори запросили представників адміністрацій закладів освіти Кіровоградської, Полтавської, Вінницької, Дніпропетровської області, тобто, регіонів, які активно приймають та розміщують громадян, що вже більше року евакуюються з зони активних бойових дій.

Центральноукраїнський національний технічний університет на тренінгу «Управління закладами освіти в кризових ситуаціях» представляли декан економічного факультету, професор Наталія Шалімова та директор Кропивницького інженерного фахового коледжу ЦНТУ Микола Сторожук.

«Очевидно, що взаємодія закладів освіти з внутрішньо переміщеними особами – тривалий процес, тому закладам освіти важливо обмінюватись досвідом, щоб використовувати найбільш вдалі приклади роботи колег, – говорить декан економічного факультету ЦНТУ Наталія Шалімова. – Під час тренінгу нам багато розповідали про типові виклики, з якими стикались заклади освіти під час розміщення внутрішньо переміщених осіб. Нам наводили кризові ситуації, що виникали в закладах освіти при заселенні, виселенні ВПО.

Крім цього, за моєю пропозицією під час тренінгу ми розглянули особливості роботи з ВПО приймальних комісій та викладачів. Там дійсно виникає багато складних моментів, і представникам інших закладів освіти було цікаво почути, як наш університет вирішував ці проблеми».

Також на тренінгу «Управління закладами освіти в кризових ситуаціях» обговорювались питання вибору оптимальної стратегії кризового менеджменту в закладах освіти; питання управління персоналом в кризових умовах (комунікативні аспект, інструменти мотивації тощо). Одне з найбільш практичних питань тренінгу – пошук проектів, партнерів та взаємодія закладу освіти з міжнародними організаціями, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам.

«Весь другий день тренінгу ми багато працювали з методикою подачі з боку закладу вищої освіти проектів до міжнародних організацій, фондів чи програм, які підтримують внутрішньо переміщених осіб в Україні, – розповідає Наталія Шалімова. – Зокрема, ми в команді з представником Центральноукраїнського державного університету ім. Винниченка розробили проект створення культурного хабу з метою підвищення інтеграції молоді ВПО до місцевих громад.

Як ми можемо використати цей напрям роботи в нашому університеті? В ЦНТУ є чудові наукові школи з демографії, економіки праці, соціальної економіки та політики, з управління національною економікою. Ми можемо розробляти проекти соціальної інтеграції ВПО, створювати освітні та культурні хаби для ВПО, курси підвищення кваліфікації та програми підтвердження кваліфікації ВПО за умови втрати ними документів тощо.

Завдяки організаторам тренінгу «Управління закладами освіти в кризових ситуаціях», завдяки навчанню на тренінгу ми отримали інформацію про міжнародні організації, що допомагають в реалізації проектів підтримки ВПО, а у нас в університеті є економічні кафедри, які можуть розробляти та створювати такі проекти».

Фото – Інститут вищої освіти НАПН України