Пріоритет – безпека кожного учасника освітнього процесу, кожного працівника системи освіти


31 березня 2023
В умовах продовження збройної агресії російської федерації, постійної загрози ракетно-бомбових ударів та терористичних актів з боку агресора, Міністерство освіти і науки України наголошує на необхідності дотримання правил безпеки під час освітнього процесу та нагадує алгоритм дій за сигналами оповіщення цивільного захисту.

В умовах продовження збройної агресії російської федерації, постійної загрози ракетно-бомбових ударів та терористичних актів з боку агресора, Міністерство освіти і науки України наголошує на необхідності дотримання правил безпеки під час освітнього процесу та нагадує алгоритм дій за сигналами оповіщення цивільного захисту.

Також МОН рекомендує закладам освіти підтримувати належний стан роботи систем пожежної сигналізації та екстреного інформування про виникнення надзвичайної ситуації воєнного характеру або терористичного акту; перевіряти захисні споруди цивільного захисту (найпростіші укриття); тримати у відповідності до норм законодавства евакуаційні шляхи до захисних та інших споруд, призначених для укриття учасників освітнього процесу тощо.

Міністерство освіти і науки України пропонує використовувати фахові рекомендації, що розміщені на офіційному вебпорталі ДСНС.

Зокрема, примірний алгоритм дій в закладах освіти за сигналами оповіщення цивільного захисту наступний:

ЗА СИГНАЛАМИ ОПОВІЩЕННЯ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ «УВАГА ВСІМ», «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА»

Алгоритм дій вчителя та відповідальної особи під час проведення навчальних занять

– Учасники освітнього процесу мають заздалегідь бути ознайомлені з місцем розташування споруд фонду захисних споруд, а також правилами поведінки під час евакуації та укриття в захисних спорудах.

– Учасники освітнього процесу заздалегідь повинні вміти виконувати заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції навчального закладу, які передбачені на випадок отримання сигналу.

– Заклад освіти заздалегідь повинен розмістити всі покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу.

– Під час евакуації та укриття в захисній споруді учасників освітнього процесу має супроводжувати відповідальна особа з числа працівників освітнього закладу.

Порядок дій при отриманні сигналу

– Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення навчального закладу.

– Вчитель має миттєво сповістити учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинити навчальне заняття.

– Відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття).

– Класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами.

– Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. До вчителів, які супроводжують молодші класи, приставити помічників.

– Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги.

– Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.

– Учні або цілі класи, які знаходяться на подвір'ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди.

– У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів.

– Під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.

Разом з цим зазначаємо, що алгоритм має інформаційний характер та не враховує місцевих особливостей та особливостей організації освітнього процесу в закладах вищої освіти.