ефективне використання енергоресурсів: обміни досвідом та пошуки інвесторів

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Ефективне використання енергоресурсів: обміни досвідом та пошуки інвесторів

Протягом п’ятниці, 12 травня на території Центральноукраїнського національного технічного університету тривали галузева сесія «Енергоефективність. Енергозбереження» муніципального інвестиційного форуму «TIME to INVEST» та однойменна Всеукраїнська спеціалізована виставка, одним із співорганізаторів яких також виступає ЦНТУ. В рамках заходів було презентовано проекти, технології, обладнання, спрямовані на зменшення витрат енергоресурсів, впровадження політики енергозбереження, розвиток альтернативних джерел енергії.

Нагадаємо, восени минулого року у нашому місті відбулися перша спеціалізована виставка «Енергоефективність. Енергозбереження», а також перший муніципальний інвестиційний форум «TIME to INVEST». Виставка та форум проходили за підтримки та за участю значної кількості представників Центральноукраїнського (на той час ще Кіровоградського) національного технічного університету. Тому продовження заходів було вирішено організувати безпосередньо на території нашого навчального закладу.

Цього разу під час виставки понад 30 підприємств та організацій представили товари та послуги, яки поєднані однією метою – енергозбереження. На виставці презентували опалювальне обладнання, що працює на альтернативних від природного газу видах палива; теплові насоси; сучасні технології та матеріали для будівництва або утеплення приміщень; електротранспорт (скутери, автомобілі, тролейбуси); засоби для економії енергії: побутові та промислові LED-світильники. Банківські установи презентували для громадян або організацій кредитні програми для проектів з енергозбереження.

Декілька експозицій було облаштовано співорганізаторами виставки, Центральноукраїнським національним технічним університетом. Зокрема, представники кафедри будівельних, дорожніх машини і будівництва ЦНТУ презентували екологічні та енергоефективні матеріали для виготовлення будівельних конструкцій. Фахівці кафедри електротехнічних систем та енергетичного менеджменту ЦНТУ представили обладнання, що використовується в роботі лабораторії енергоаудиту та університетського Центру енергозбереження, енергетичного менеджменту і консалтингу.

Галузеву секцію муніципального інвестиційного форуму та спеціалізовану виставку «Енергоефективність. Енергозбереження» відвідали очільники міста та області: голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Кузьменко; міський голова Кропивницького Андрій Райкович; секретар міської ради Андрій Табалов, директор Департаменту інфраструктури та промисловості Кіровоградської обласної державної адміністрації Олександр Корнюша.

Як зазначив міський голова Кропивницького Андрій Райкович, форум та виставка «Енергоефективність. Енергозбереження» важливі та актуальні для міста з точки зору залучення інвестицій, капіталу та інтелекту в енергозберігаючі технології. «Сьогодні ми приділяємо велику увагу питанню інвестування в енергозберігаючі технології комунального сектору нашого міста, – зауважив під час виступів Андрій Райкович. – Нам треба спільно із європейськими фінансовими структурами в найкоротший термін реалізувати заходи із енергозбереження, суттєво знизити споживання теплової енергії, електроенергії для житлових будинків та комунальних закладів. Цей шлях повинен до того ж бути швидким і ефективним. У нас у місті є технічний університет, ми маємо фахових працівників наукового сегменту, економістів, які здатні розробляти та впроваджувати проекти із енергозбереження від початку до завершення. Тому я хочу побажати вам, щоб ваші наукові ідеї, розробки, інвестиційні проекти були впроваджені у виробництво та реалізовані. Впевнений, що на наступному етапі наш форум отримає перехід від теоретичних презентацій до практичного впровадження».

На думку секретаря міськради Кропивницького Андрія Табалова, органи влади та місцевого самоврядування мають більше перейматися великими енергозберігаючими проектами, натомість кожен мешканець міста може зробити свій внесок, реалізувавши невеликий особистий проект. Наприклад, перевівши опалення приватного домоволодіння на альтернативні види палива, замінивши у себе вдома усі лампи розжарювання на енергоощадні світлодіодні та інше.

За словами голови КОДА Сергія Кузьменко, Кабінет міністрів України стимулює підприємства, організації або окремих громадян до розумного використання енергетичних ресурсів, через програми «теплих кредитів», «зелених тарифів» тощо, також Уряд стимулює зниження використання природного газу та перехід на альтернативні джерела енергії. «Сподіваюсь, науковий і технічний потенціал, який має наша країна, та який, у тому числі, представлено сьогодні на виставці, – зауважив Сергій Кузьменко, – буде використано для вирішення задач із енергозбереження, що стоять перед областю, перед містом».

Проректор із наукової роботи Центральноукраїнського національного технічного університету, професор Олександр Левченко привітав гостей муніципального інвестиційного форуму та спеціалізованої виставки «Енергоефективність. Енергозбереження» і запросив підприємства та організації до співпраці з ЦНТУ в питаннях енергозбереження.

«Наш університет активно займається проблемами енергозбереження, енергоефективності, виконуючи дослідження та презентуючи власні розробки у цих напрямках, – говорить професор Олександр Левченко. – Ми маємо науковий і технічний потенціал для здійснення досліджень в сфері енергозабезпечення, енергозбереження, в університеті працює сертифікована лабораторія із енергоаудиту, яка надає практичні послуги для вирішення зазначених питань. Ми вже активно співпрацюємо із підприємствами комунальної власності, соціальної сфери, які замовлять проведення досліджень з енергоефективності. Відповідно до поширеної в усьому світі практики, наш університет відкритий для співпраці та готовий брати активну участь у процесах, що відбуваються в економічній та соціальній сферах області. Також наш університет вдячний міській владі за те, що вони обрали нас партнером при проведенні таких важливих для нашого регіону інвестиційного форуму і виставки».

Керівник управління економіки міської ради Андрій Паливода розповів про деякі результати проведеного наприкінці листопада 2016 року першого муніципального інвестиційного форуму «TIME to INVEST». Зокрема, міська рада Кропивницького розробила проект рішення «Про внесення змін до програми сталого енергетичного розвитку», який направлений на створення енергопаспорту міста. Налагоджено роботу із Європейською ініціативою «Угода мерів», яка допомагає налагоджувати контакти з фінансовими європейськими інституціями та лобіює міські проекти в сфері енергоефективності. Також міська влада подала до Європейського банку реконструкції та розвитку два проекти: із розвитку в місті електротранспорту та модернізації комунальної сфери, на загальну суму більше 20 мільйонів євро. Крім цього, результатами першого форуму стали напрацювання по програмам консультаційної і методичної підтримки із енергоефективності органів ОСББ.

Під час презентаційної платформи галузевої сесії «Енергоефективність. Енергозбереження» муніципального інвестиційного форуму «TIME to INVEST» завкафедрою електротехнічних систем та енергетичного менеджменту ЦНТУ, професор Петро Плєшков виступив із доповіддю «Основні етапи та заходи впровадження системи енергетичного менеджменту», де розповів, серед іншого, про діяльність Центру енергозбереження, енергетичного менеджменту і консалтингу, створеного на базі кафедри ЕТС та ЕМ.

Зазначений центр виконує енергетичні аудити із розробленням енергетичних паспортів; здійснює прогнозування потреб в паливно-енергетичних ресурсах, виконує обґрунтування та впровадження заходів підвищення рівня енергоефективності установ; здійснює впровадження комплексних енергетичних систем з альтернативними джерелами енергії для віддалених об’єктів районів області тощо.

Також центр займається підвищенням рівня енергоефективності районів Кіровоградської області та створенням систем моніторингу енергоспоживання для бюджетних закладів на основі впровадження АСКУЕ; підготовкою та експертизами інноваційних проектів та програм з енергоощадження, наданням консалтингових послуг щодо підвищення рівня енергоефективності районів Кіровоградської області. Крім цього, центр здійснює підготовку та перепідготовку висококваліфікованих фахівців з енергоощадження.

За словами Петра Плєшкова, спеціалісти Центру енергозбереження, енергетичного менеджменту і консалтингу із науковими ступенями кандидатів наук та докторів наук виконують комплексні енергетичні обстеження й аналіз використання паливно-енергетичних ресурсів з метою виявлення резервів енергозбереження; проводять наукове прогнозування потреб в паливно-енергетичних та інших ресурсах; виконують розробку систем комплексного використання традиційних та альтернативних джерел електричної і теплової енергій за критерієм мінімізації оплати енергоресурсів; розробляють системи обліку і контролю використання енергоресурсів та багато іншого.

Як наголосив професор Петро Плєшков, Центр енергозбереження, енергетичного менеджменту і консалтингу при кафедрі ЕТС та ЕМ університету має усі відповідні свідоцтва та ліцензії на право проведення енергетичних аудитів. Вже цього року Центр внесено до переліку підприємств Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, що здійснюють послуги з енергетичного аудиту, енергетичного сервісу і впроваджують системи енергоменеджменту. Лабораторія центру у достатній кількості оснащена сучасною контрольно-вимірювальною апаратурою, що дозволяє одночасно як виконувати дослідження, так і навчати спеціалістів.

Останнім часом фахівцями Центру енергозбереження, енергетичного менеджменту і консалтингу виконано енергетичні аудити або енергетичні обстеження двох загальноосвітніх шкіл міста Кропивницький; дитячої обласної лікарні; Світловодського політехнічного коледжу; чотирьох шкіл та дитячого садочку Компаніївського району, Знам’янської бальнеологічної лікарні. Причому, як зазначає професор Петро Плєшков, вартість комплексу робіт із енергоаудиту фахівців університетського Центру вигідно відрізняється від вартості послуг комерційних підприємств.

Також протягом галузевої сесії «Енергоефективність. Енергозбереження» муніципального інвестиційного форуму «TIME to INVEST» було представлено доповіді учасників на теми: енергетичний менеджмент в бюджетній сфері; пошук та залучення інвестицій в галузь енергозбереження; перспективи використання сонячної енергетики; енергозберігаюче світлодіодне освітлення; енергоощадні заходи в ОСББ та «теплі кредити» для ОСББ та інше.

Фотоальбом форуму та виставки можна переглянути на сторінках ЦНТУ у соціальних мережах.

Підготував Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії: (0522) 55-93-13, 39-04-67
Телефон університетської довідкової служби: (0522) 55-92-66
© 2018 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.