як проект облдержадміністрації допомагає розвитку співпраці науковців та виробничників

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Як проект облдержадміністрації допомагає розвитку співпраці науковців та виробничників

Два роки в нашому регіоні працює створена за ініціативи Департаменту інфраструктури та промисловості Кіровоградської обласної державної адміністрації «Програма впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво…». В рамках даної програми науковцям Центральноукраїнського національного технічного університету вдалося впровадити у виробництво вже п’ять розробок.

Програму впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області було затверджено депутатами обласної ради у травні 2017 року. Мета програми: створення умов для проведення наукових досліджень та впровадження результатів досліджень у виробництво, сприяння розвитку науки і техніки, впровадження нових технологій та підвищення технічного рівня регіонального виробництва.

Загалом-то ця програма сформувалась як результат співпраці закладів вищої освіти регіону з Департаментом інфраструктури та промисловості Кіровоградської обласної державної адміністрації. В червні 2016 році на базі Центральноукраїнського національного технічного університету проходив круглий стіл на тему «Сучасні технології в промисловості, енергетиці та на транспорті регіону», в роботі якого взяло участь керівництво Департаменту інфраструктури та промисловості КОДА. Тоді ж представники різних кафедр нашого університету ознайомили керівництво департаменту із власними технічними розробками в галузі машинобудування, ІТ, енергетики, транспорту тощо, які можуть бути корисними для підприємств нашого регіону.

«Через деякий час після круглого столу ми почали обговорювати з керівником Департаменту інфраструктури та промисловості Олександром Корнюшею різні варіанти співробітництва департаменту та університету, – розповідає проректор із наукової роботи ЦНТУ, професор Олександр Левченко. – Ми знаємо, що в світі успішно використовується практика виконання університетами наукових розробок на замовлення підприємств. Відповідно, з’явилась ідея створення певного майданчику, який допоміг би у налагодженні контактів між науковцями та підприємцями. Досить часто виробничники не мають інформації, не мають розуміння, чим саме зараз займаються наукові інститути, наукові школи університетів, не знають, що саме університети можуть розробити (тобто відсутня ефективна комунікація з університетами). Крім того, значна частина виробничих підприємств не має власних наукових підрозділів. Тому Департамент інфраструктури та промисловості облдержадміністрації виступив майданчиком-посередником між науковцями та підприємствами».

Фахівці Департаменту інфраструктури та промисловості Кіровоградської обласної державної адміністрації, разом з представниками Центральноукраїнського національного технічного університету та інших наукових й навчальних закладів обласного центру розробили «Програму впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області на 2017-20 роки». Згодом програму було розглянуто на сесії обласної ради та підтримано більшістю голосів депутатів облради.

Як розповів заступник голови конкурсної комісії «Програми впровадження…», професор Олександр Левченко, програма є постійно діючою, тобто підприємства можуть будь-коли звертатися з пропозицією вирішити ту чи іншу науково-технічну проблему. Згідно регламенту, підприємство подає заяву на участь у програмі, де зазначаються основні вимоги до проекту розробки. Потім комісія (її очолює заступник голови КОДА) розглядає заявки та відбирає ті, що мають потенціал ефективного впровадження. Розробка повинна допомогти підприємству поліпшити якість продукції, зменшити витрати на виробництво, збільшити обсяги виробництва тощо. Зрештою, все націлене на те, щоб регіональні підприємства працювали більше та якісніше, створювали нові робочі місця та сплачували більше податків.

Коли комісія визначається із заявами виробничників, Департамент інфраструктури та промисловості КОДА оголошує конкурс на науково-технічне вирішення проблеми, зазначеної в заявці. Протягом двох-трьох місяців науковці або наукові колективи навчальних закладів і дослідницьких установ можуть подавати свої проекти вирішення задачі. Якщо проект дійсно робочий, має перспективу та влаштовує замовників, далі фінансування розробки та впровадження проекту здійснюється через «Програму впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області на 2017-20 роки»: до 50 тисяч гривень на одну розробку.

Як вже повідомлялось на сайті ЦНТУ, стартувала «Програма впровадження…» у листопаді 2017 року із впровадження у серійне виробництво конструкції причепного пристрою бункера БНП-30ПП для накопичення та перевантаження зерна, розробленої науковцями і викладачами кафедри сільськогосподарського машинобудування університету ЦНТУ на замовлення підприємства «Астарта Груп».

Протягом 2018 року представники Центральноукраїнського національного технічного університету виграли конкурси ще по чотирьох заявах в рамках «Програми впровадження…».

Колективом науковців кафедри сільгоспмашинобудування ЦНТУ була розроблена конструкція пристрою для обладнання культиватора для передпосівного обробітку ґрунту з одночасним локальним внесенням стартової дози мінеральних добрив (керівник проекту – доцент кафедри СГМ В.А.Дейкун). Конструкцію реалізовано на виробництві приватного підприємства «Агродім-центр».

Науковці кафедри будівельних, дорожніх машин і будівництва (науковий керівник – доцент В.В.Яцун) розробили конструкцію вібромашини для сепарації насіння зернових культур, яка, у порівнянні зі звичайною інерційною вібромашиною, має більшу продуктивність при тому, що споживає до 40% менше енергоресурсів. Результати науково-дослідницької роботи передано для реалізації до фермерського господарства «Личук».

За допомогою науковців кафедри експлуатації та ремонту машин (науковий керівник – доцент С.І.Маркович) на підприємстві КАТП «Агробудавтосервіс» впроваджено прогресивні технології обробки гільз циліндрів автотракторних двигунів із забезпеченням високої чистоти поверхні та регулярного мікрорельєфу, що дозволило підвищити ресурс двигунів внутрішнього згорання.

До речі, презентацію даної розробки на підприємстві «Агробудавтосервіс» відвідали т.в.о. голови Кіровоградської облдержадміністрації Світлана Лобанова та заступник голови облдержадміністрації Сергій Осінський. Керівники ОДА разом з іншими членами комісії з відбору науково-дослідних розробок ознайомилися з результатами впровадження технології та взяли участь в підписанні тристоронньої угоди між КОДА, ПрАТ «Кіровоградське автотранспортне підприємство «Агробудавтосервіс» та ЦНТУ, який представляв ректор навчального закладу, професор Михайло Черновол.

Науковці кафедри сільгоспмашинобудування ЦНТУ в рамках «Програми впровадження…» розробили конструкцію комбінованого чизельного глибокорозпушувача адаптованого до важких ґрунтів Кіровоградщини та придатного до агрегатування з тракторами вітчизняного та закордонного виробництва потужністю 120...140 к.с. (науковий керівник проекту – доцент С.М.Лисенко). Дана конструкція, зокрема, скорочує загальні витрати на основний обробіток ґрунту у порівнянні із оранкою на 25…30%. Результати роботи передано для реалізації заявникові – підприємству «Савицький М.І.».

Вже в 2019 році комісія «Програми впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області на 2017-20 роки» вивчала чотири заяви місцевих підприємств на наукові розробки. Зокрема, серед них: розробка технології відновлення параметрів блоккартерів двигунів внутрішнього згорання (заява від КАТП «Агробудавтосервіс»); удосконалення конструкції стояків лап культиваторів (заява від «ВК Технополь»); удосконалення конструкції стрічково-лопатевого змішувача кормів (заява від агропромислової компанії «Фаворит»). Значні перспективи має заява фермерського господарства «Личук» на створення газогенератора, який повинен забезпечувати живленням автономну енергетичну установку за рахунок переробки рослинних відходів. Комісія дійшла висновку, що даний проект може стати корисним не лише фермеру-заявнику, а усім господарствам, які матимуть бажання ефективно використати власні ресурси.

Звичайно, представники Центральноукраїнського національного технічного університету візьмуть участь в конкурсі на право здійснювати наукові розробки відповідно заяв виробничників.

«Зверніть увагу, цього року заяви на розробки подала компанія, що працює на експорт і має власне представництво за кордоном, – говорить заступник голови конкурсної комісії «Програми впровадження…», проректор ЦНТУ із наукової роботи, професор Олександр Левченко. – Вони хочуть підвищити якість своєї продукції (це сільськогосподарські машини), але вони не знайшли того, що їм потрібно серед імпортних аналогів, тому вирішили звернутися до наших науковців. Дуже приємно бачити, що до «Програми впровадження…» долучаються компанії з досвідом, які працюють на експорт, але все одно прагнуть отримати потрібні розробки від вітчизняних науковців».

Прогрес «Програми впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області на 2017-20 роки» видно неозброєним оком. З чого починався проект в 2017 році? З розробки одного вузла сільськогосподарської техніки. Зараз до комісії надходять набагато більш серйозніші технологічні проекти, як от розробка автономної електричної установки на базі біо-газогенератора.

Подібна тристороння співпраця між органами влади, університетами та виробництвом корисна для усіх учасників, вважає професор Олександр Левченко. Науковці, нарешті, отримують можливість практичної реалізації своїх досліджень, що сприяє їхньому подальшому розвитку як науковців. Підприємства покращують свою продукцію, розширюють виробництво та створюють нові робочі місця. Ще один важливий момент: налагодження контактів між підприємствами та університетами в рамках «Програми впровадження…» допомагатиме їм у майбутньому створювати додаткові спільні проекти на договірних засадах.

Підготував Олександр Виноградов

Фото Кіровоградської ОДА та сайту ЦНТУ


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії: (0522) 55-93-13, 39-04-67
Телефон університетської довідкової служби: (0522) 55-92-66
© 2018 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.