про користь занять спортом на власному прикладі

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Про користь занять спортом на власному прикладі

Ми вже багато разів розповідали про успіхи на українських та міжнародних змаганнях із боротьби магістранта Рустама Рахманкулова та професора кафедри ЕРМ Юрія Кулєшкова, але ще не розповідали про секцію єдиноборств, яку вони ведуть на базі університету. Секція примітна тим, що там тренуються спортсмени віком від 4 до 65 із гаком років! Хоча переважна частина вихованців секції єдиноборств при ЦНТУ – підлітки. «Наша ідея – пропаганда серед молоді здорового способу життя, – говорить Рустам Рахманкулов. – А наші борці-ветерани – це живий приклад користі від занять спортом».

Окремі розповіді про захоплення єдиноборствами Юрія Кулєшкова та Рустама Рахманкулова вже публікувались на сайті ЦНТУ.

Боротьбу самбо Юрій Кулєшков почав вивчати в 1970 році, коли йому було 15 років. В 1977 році він став бронзовим призером першості Радянського Союзу по лінії одного з тодішніх Добровільних спортивних товариств, отримав кваліфікацію майстра спорту СРСР. Потім ще деякий час виступав на змаганнях спортивних товариств, але із початком навчання в аспірантурі та роботою над дисертацією заняття спортом довелось залишити. Повернення на килим відбулось у 2016 році, коли Юрія Кулєшкова запросили взяти участь у чемпіонаті України серед ветеранів. Він виграв той турнір, а згодом – виграв чемпіонат світу серед майстрів самбо, який проходив у Хорватії. Відтоді регулярно виграє як золоті нагороди, так і призові місця українських та міжнародних змагань ветеранів самбо та дзюдо.

Рустам Рахманкулов у нашому університеті здобув кваліфікацію бакалавра зі спеціальності «Автомобільний транспорт» (кафедра експлуатації та ремонту машин), потім вступив до магістратури кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності.

У себе на батьківщині в Туркменістані Рустам Рахманкулов багато років займався національною боротьбою кураш, входив до складу збірної Туркменістану з курашу. У Кропивницькому Рустам тренується у спортивному клубі «Тайгер», де практикує дзюдо, самбо, бойове самбо, бойове джиу-джитсу тощо. У складі борцівських команд Кіровоградської області Рустам Рахманкулов брав участь у багатьох турнірах із дзюдо, бойового самбо, джиу-джитсу та інш., неодноразово виборював чемпіоном і призером цих змагань.

В 2018 та 2019 роках Юрій Кулєшков та Рустам Рахманкулов вибороли золоті медалі чемпіонату України із дзюдо серед ветеранів.

Тобто, обидва спортсмени мають неабиякі навички та успішний досвід у багатьох видах єдиноборств. То ж чому не поділитися своїм досвідом із молодими борцями, викладаючи у спортивній секції?

«Я майже все життя вивчаю єдиноборства, – розповідає Рустам Рахманкулов. – Починав тренувати ще вдома у Туркменістані. Одного разу мені запропонували самому спробувати викладати у спортклубі «Тайгер», де я тренувався, тому що мені є що передати іншим спортсменам. Наш клуб має декілька спортивних секцій по місту, які працюють, переважно, на базі навчальних закладів. Отже, мені запропонували викладати єдиноборства тут, в ЦНТУ».

«Це одна з провідних секцій у місті, – зазначає Юрій Кулєшков. – По-перше, у нашому розпорядженні є чудова борцівська зала, не кожна секція міста має такі борцівські килими, як у нас в університеті. По-друге, – що важливо – тут проводяться тренування у новому форматі: одночасно для молоді та ветеранів. Це чудове підґрунтя для обміну досвідом. Кожному борцю властиві унікальні «коронні» прийоми, тренуючись разом, ветерани можуть передавати свої знання та навчати молодь. Тому ми запрошуємо ветеранів спорту приходити тренуватися до секції єдиноборств в ЦНТУ».

Зараз в одній групі секції тренується майже 25 спортсменів віком від 4 років до понад 65 років. Хоча левова частина вихованців – підлітки та молодь: учні шкіл, студенти закладів вищої освіти, у тому числі студенти ЦНТУ.

«Наша секція відкрита для усіх вікових груп, – говорить Рустам Рахманкулов. – Чому настільки важлива участь ветеранів у тренуваннях одночасно із молодими спортсменами? Діти на власні очі бачать Юрія Володимировича, який у свої 66 років тренується, виступає та перемагає на змаганнях. Тоді дитина запитає себе: якщо він тренується, які у мене можуть бути причини не ходити на тренування? Наша ідея – пропаганда серед молоді здорового способу життя на власному прикладі, а ветерани спорту – це наочний приклад користі від занять спортом».

У секції єдиноборств при ЦНТУ вивчають різні види боротьби: дзюдо, самбо, джиу-джитсу, бойове самбо, а також тайський бокс, грепплінг, змішані єдиноборства (ММА). Відповідно, вихованці секції беруть участь у змаганнях із багатьох видів єдиноборств.

«Нещодавно вихованці нашої секції дуже добре виступили на змаганнях із ММА в Одесі, – розповідає Рустам Рахманкулов, – посіли призові місця та вибороли місце у складі збірної України із ММА. Раніше у Кропивницькому проходили всеукраїнські змагання із грепплінгу, де наші спортсмени вибороли медалі й також місця у складі збірної України. До цього наші хлопці стали переможцями та призерами турніру із бойового джиу-джицу.

На початку червня наша команда повернулась із Києва зі всеукраїнського турніру з бойового самбо, де наші вихованці вибороли 11 медалей.

Минулого місяця ми із Юрієм Володимировичем у складі збірної Кіровоградської області виграли золоті медалі відкритого чемпіонату спортивного товариства «Україна» із дзюдо серед майстрів, який проходив у Чернівцях. Зараз ми готуємось до чемпіонату України із дзюдо серед ветеранів».

«Кожне тренування – це справжнє свято душі, – вважає професор Юрій Кулєшков. – Зустрічі із друзями, суперниками, емоційне спілкування на борцівському килимі, де кожен вдало виконаний прийом викликає бурю позитивних емоцій: «Я ще чогось вартий, я ще не вийшов у тираж!». Із власних спостережень зазначу, що люди з певними антисоціальними нахилами тут не затримуються. Це пояснюється дуже просто – цей вид спорту потребує кропіткої багаторічної роботи над собою, що витримують лише відповідальні люди.

Що отримують люди, які займаються боротьбою? У фізичному плані це – сила, спритність, координація рухів (до речі, сила та навички боротьби дають ефект синергії, який значно перевершує грубу фізичну силу). Але ще більше цей вид спорту додає в психологічному плані. Дітлахи виростають справжніми бійцями. Справжній борець здатний освоїти майже будь-яку спортивну дисципліну й на кожному змаганні бореться за перемогу. По-іншому він не може».

Завдяки адміністрації Центральноукраїнського національного технічного університету, завдяки керівництву кафедри фізичного виховання ЦНТУ та спортивного клубу університету, секція єдиноборств має можливість проводити тренування у борцівській залі ЦНТУ. Федерація бойового самбо Кіровоградської області та президент спортклубу «Тайгер» В’ячеслав Шульга допомагають із виїздами на змагання. Від вихованців секції не вимагається нічого, окрім бажання тренуватися та займатися спортом.

«Приходьте до нашої секції, – запрошує Рустам Рахманкулов. – Заняття для ветеранів безкоштовні. У нас цікаві плани на майбутнє, попереду на нас чекає дуже багато змагань. Ми хочемо розвивати ветеранський напрямок, то ж, запрошуємо не лише новачків, а й колишніх спортсменів, навіть якщо вони давно не тренувались. Не треба боятися, потрібно просто прийти до спортзалу та тренуватися».

Підготували Юрій Кулєшков та Олександр Виноградов


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії: (0522) 55-93-13, 39-04-67
Телефон університетської довідкової служби: (0522) 55-92-66
© 2018 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.