перший в україні регіональний майданчик для поєднання університетів із виробництвом

Центрально український національний
технічний університет

Українська English


Перший в Україні регіональний майданчик для поєднання університетів із виробництвом

Депутати Кіровоградської облради затвердили «Програму впровадження регіональних наукових досліджень у виробництво у Кіровоградській області на 2022-2024 роки». У порівнянні із попередньою програмою, яка діяла у 2017-20 роках, нова програма розрахована на більше галузей економіки та виділяє на наукові гранти вдвічі більше коштів. За «Програмою… 2017-20» науковці Центральноукраїнського національного технічного університету реалізували на підприємствах області 10 власних розробок.

Докладніше про історію створення «Програми впровадження регіональних наукових досліджень у виробництво у Кіровоградській області…», про результати впроваджень у 2017-2019 роках та про участь представників ЦНТУ у даній програми можна прочитати у публікації на сайті університету за вересень 2019 року «Як проект облдержадміністрації допомагає розвитку співпраці науковців та виробничників».

Нагадаємо, що програма стала результатом співпраці закладів вищої освіти регіону з Департаментом інфраструктури та промисловості Кіровоградської обласної державної адміністрації за підсумками круглого столу на тему «Сучасні технології в промисловості, енергетиці та на транспорті регіону», який відбувся на базі ЦНТУ.

Проект «Програми впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області на 2017-20 роки», який свого часу виносили на сесію обласної ради, розробляли фахівці Департаменту інфраструктури та промисловості Кіровоградської обласної державної адміністрації разом з представниками Центральноукраїнського національного технічного університету.

В рамках «Програми впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області на 2017-20 роки» науковці ЦНТУ взяли участь у конкурсах таких заявок від виробництв Кіровоградщини:

– проект конструкції причепного пристрою бункера БНП-30ПП для накопичення та перевантаження зерна (на замовлення підприємства «Астарта Груп»);

– конструкція пристрою для обладнання культиватора для передпосівного обробітку ґрунту з одночасним локальним внесенням стартової дози мінеральних добрив (на замовлення підприємства «Агродім-центр»);

– конструкція вібромашини для сепарації насіння зернових культур (на замовлення фермерського господарства «Личук»);

– технологія обробки гільз циліндрів автотракторних двигунів із забезпеченням високої чистоти поверхні та регулярного мікрорельєфу (на замовлення КАТП «Агробудавтосервіс»);

– конструкція комбінованого чизельного глибокорозпушувача адаптованого до важких ґрунтів Кіровоградщини та придатного до агрегатування з тракторами вітчизняного та закордонного виробництва потужністю 120...140 к.с. (на замовлення підприємства «Савицький М.І.»);

– технологія відновлення параметрів блоккартерів двигунів внутрішнього згорання (заявка від КАТП «Агробудавтосервіс»);

– удосконалення конструкції стояків лап культиваторів (заявка від «ВК Технополь»);

– удосконалення конструкції стрічково-лопатевого змішувача кормів (заявка від агропромислової компанії «Фаворит»).

– створення газогенератора, який повинен забезпечувати живленням автономну енергетичну установку за рахунок переробки рослинних відходів (заявка фермерського господарства «Личук»).

Результати роботи першої «Програми впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області…» однозначно успішні. Другий сезон програми не можна називати просто продовженням термінів дії попередньої програми, тому що у новій програмі значно розширено коло галузей економіки для впровадження наукових досліджень та збільшено обсяги фінансування, тому очікування від «Програми… на 2022-24 роки» оптимістичні.

На сесії Кіровоградської обласної ради, де розглядався проект «Програми впровадження регіональних наукових досліджень у виробництво у Кіровоградській області на 2022-2024 роки» був присутній проректор ЦНТУ із наукової роботи, доктор економічних наук, професор Олександр Левченко.

«Місія нашого університету в регіоні: підтримувати технічну освіту, науку, науково-технічні розробки та інновації, – говорить професор Олександр Левченко. – Ми постійно беремо участь в проектах, де представники університету можуть сприяти розвитку області, оскільки ми не відокремлюємо університет від соціально-економічного життя області. Саме тому свого часу ЦНТУ став одним із ініціаторів та одним із співавторів «Програми впровадження регіональних наукових досліджень у виробництво у Кіровоградській області…».

Метою цього проекту було створення майданчика, на якому за допомогою обласної адміністрації та облради можна було б об’єднати виробничників та університети або наукові організації Кіровоградщини.

Хочу підкреслити: дана програма відкрита для усіх науковців нашого регіону. Конкурсні пропозиції оприлюднюються у відкритому доступі й участь у конкурсному відборі може взяти будь-який науковець, який запропонує якісне вирішення тієї проблеми, щодо якої подано заявку того чи іншого підприємства.

У нас давно склалась ситуація, коли реальний сектор економіки та університети роз’єднані. Тоді як у США, у провідних країнах Європи дуже розповсюджена практика грантових проектів для університетів, як інструменту, що поєднує університети та підприємства в єдиному процесі. Коли виробництво та університети роз’єднані, вони не знають можливостей один одного, внаслідок чого підприємства недостатньо інвестують в інновації та наукові розробки, втрачаючи конкурентоздатність свого підприємства на ринку. «Програма впровадження…» – це спроба об’єднати науку та виробничників, для того, щоб сприяти впровадженню розробок науковців у виробництво».

До речі, перша програма, «Програма впровадження регіональних наукових досліджень у промислове виробництво Кіровоградської області на 2017-20 роки», свого часу була першим та єдиним проектом налагодження співробітництва між ЗВО та виробництвом під егідою обласної влади.

«Коли я презентував результати наукової діяльності ЦНТУ у Міністерстві освіти і науки України, – згадує професор Олександр Левченко, – то також розповідав про «Програму впровадження…». Там були присутні проректори із науки інших університетів України, і вони казали, що ніде в інших регіонах такої програми немає».

«Від «Програми впровадження… на 2022-24 роки» ми очікуємо збільшення інтересу науковців до конкурсних заявок та збільшення впроваджень, – говорить проректор ЦНТУ із наукової роботи. – Ми вже бачимо підтримку програми з боку Кіровоградської ОДА та обласної ради. До формування програми активно долучаються різні департаменти КОДА, обласна влада сприяє проектам співпраці науковців та виробництв. Як ми бачимо, проект рішення «Програми впровадження… на 2022-24 роки» був підтриманий одноголосно, депутати із зрозумінням поставилися до програми, вона потрібна нашій області.

У попередній програмі переважна більшість заявок від підприємств відповідали машинобудівній галузі. Зараз додано й інші напрями економіки: інфраструктура, транспорт, сільське господарство тощо. Це дозволить розширити коло наукових проектів, охопити більшу кількість науковців та залучити до участі у програмі більше підприємств Кіровоградщини.

Ця програма – чудова мотивація для науковців займатися науковими розробками. Одна річ, коли науковець розробляє технології, машини, механізми у кресленнях та дослідних зразках, й зовсім інша річ, коли, завдяки інвестиціям від підприємств, науковець отримує можливість впроваджувати свої ідеї, свої проекти та напрацювання безпосередньо у виробництво.

Саме для цього потрібна така програма – налагоджувати контакти між науковцями та підприємствами. Адже після того, як контакт відбувся, науковці та виробничники можуть співпрацювати за іншими темами, вже за межами «Програми впроваджень…».

Користь від програми мають не лише науковці, а й виробництва. По-перше, підприємства отримують вирішення проблем, із якими вони звертались до комісії «Програми впровадження…». По-друге, підприємства отримують рекламу своєї діяльності, оскільки про впровадження пишуть у засобах масової інформації, в деяких випадках результати впровадження презентувались у присутності керівництва обласної адміністрації та телебачення. Журналісти розповідали не лише про впровадження, а взагалі розказували про підприємство. Місцеві виробники отримали рекламу, що також важливо для нашого регіону».

 

Підготував Олександр Виноградов

Фото Кіровоградської облради та сайту ЦНТУ


«ЦНТУ» в соцмережах:
Приймальна комісія працює щодня, крім суботи та неділі.
Телефони приймальної комісії:
т. (0522) 55-93-13
т./viber +380950785900
т.+380966013370
e-mail: pk_kntu@ukr.net

Телефон університетської довідкової служби:
(0522) 55-92-66
© 2022 «ЦНТУ» Всі права захищено.
Використання матеріалів цього сайту можливе тільки
з посиланням на джерело.